توسط: تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1403 0 دیدگاه

در دامنه‌های سرسبز و خنک شمال شرقی کوه‌های توچال، روستای ییلاقی ایگل خودنمایی می‌کند. خانه‌های سنگی و پلکانی که گویی از دل کوه بیرون آمده به همراه طبیعت بکر و مناظر چشم‌نواز، روستای ایگل فشم را به یکی از مکان های دیدنی تهران تبدیل کرده است.

اگر در روزهای زیبای اردیبهشت و خرداد دوست دارید سفری یک روزه به دل طبیعت داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم ایگل را در لیست گردشگری خود وارد کنید.

به طور حتم قدم زدن در کوچه‌های باریک و پیچ‌درپیچ روستای ایگل، گشت‌و‌گذار در باغ‌های سرسبز و تماشای مناظر کوهستانی و آبشار آن، خاطره‌ای خوش در ذهن شما به یادگار خواهد گذاشت.

برای آشنایی بیشتر با این روستا، با ما در مجله سایه‌رو همراه باشید.

روستای ایگل کجاست؟
بهترین زمان بازدید از روستای ایگل چه موقعی است؟
کدام جاذبه‌های گردشگری به روستای ایگل نزدیک است؟
روستای ایگل چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
در بازدید از روستای ایگل کجا اقامت کنیم؟

مشخصات روستای ایگل

این روستا، از توابع دهستان رودبار قصران واقع در شهرستان شمیرانات از استان تهران است و در دامنه‌های سرسبز و خنک شمال شرقی توچال و در ارتفاع حدود دو هزار متری از سطح دریا قرار دارد. همچنین از سمت دامنه شمال توچال و گردنه لوپهنه دارآباد بسیار دیدنی و تماشایی است.

فاصله روستای ایگل از بخش شمالی شهر تهران ۲۵ کیلومتر است و به‌دلیل این مسافت کوتاه، یکی از مناطق پرطرفدار برای گشت‌و‌گذار تبدیل شده است.

روستای ایگل استان تهران

عکس از: سایت Lavasanhome

 

این روستا با قدمتی که به دوران قاجار می‌رسد با حدود ۸۰۰ نفر، جمعیت کمی دارد که در ماه‌های سرد سال کمتر هم می‌شود. همچنین روستای ایگل اوشان به دو بخش بالاده و پایین‌ده تقسیم شده است.

روستای ایگل رودبار قصران به واسطه طبیعت بکر و مناظر چشم‌نوازش، جاذبه‌های زیادی برای تماشا و ماجراجویی دارد؛ برای مثال شما می‌توانید در این مکان به این مناطق و مناظر طبیعی سر بزنید:

 • آبشار ایگل با ارتفاع حدود ۲۵ متر که یکی از زیباترین و اصلی‌ترین جاذبه‌های روستای ایگل تهران به حساب می‌آید.
 • رودخانه ویرینی هم به واسطه وجود آبشار از میان باغ‌ها و مزارع روستا عبور می‌کند و زیبایی بی‌نظیری به چشم‌های شما هدیه می‌دهد.
 • جنگل‌های ایگل با پوشش گیاهی متنوع و انبوه زیستگاه مناسبی برای انواع جانوران و پرندگان به وجود آورده است.
 • قله توچال، مامن اصلی این روستا هم بهانه خوبی است تا به آن صعود کنید، البته اگر وسایل مناسب طبیعت‌گردی و کوهنوردی دارید.

روستای ایگل تهران

عکس از: سایت Neshanmap

 

همچنین شما می‌توانید در سفر خود به این روستا، از دره تنگه پارو، دره زیارت و قلعه کیقباد که قدمت آن به قرن ۹ هجری برمی‌گردد و از آثار ملی ایران است، بازدید کنید.

روستای ایگل فشم، با معماری سنتی و خانه‌های سنگی و پلکانی، فضایی دلنشین و آرامش‌بخش را برای مسافران فراهم می‌کند. مردم خونگرم و مهمان‌نواز آن، با آغوش باز پذیرای گردشگران هستند.

بنابراین، این مکان زیبا، به‌دلیل آب‌و‌هوای خنک و دلپذیر، در فصل‌های گرم سال پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و مکانی ایدئال برای استراحت و تفریح در کنار خانواده و دوستان است.

روستای ایگل کجا است؟

روستای ایگل از آبادی‌های دهستان رودبار قصران است. همچنین در فاصلۀ ۵/۴ کیلومتری از غرب اوشان و در سمت جنوب جادۀ ارتباطی اوشان به آهار و رودخانۀ آهار و در دو سوی دره‌ای به نام تنگه‌پارو جای گرفته است. این دره از میانه‌های سینه‌کش شمالی قلۀ توچال آغاز می‎شود و به سمت شمال‎ شرقی امتداد یافته و به رودخانۀ آهار متصل می‎شود.

روستای ایگل کجاست؟

عکس از: سایت Neshanmap

 

بنابراین روستای ایگل اوشان از سمت شمال به ارتفاعات البرز و از سمت جنوب به شهر لواسان و از سمت شرق به روستای آهار می‌رسد. شهرهای اطراف آن شامل لواسان، شمشانی، فشم و اوشان است. همچنین می‌توانید موقعیت جغرافیایی این روستا را در لینک زیر پیدا کنید:

لوکیشن روستای ایگل روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به روستای ایگل

بهترین مسیر دسترسی به روستای ایگل تهران بستگی به منطقه جغرافیایی شما دارد، اما به طور کلی، دو مسیر برای رسیدن به این مکان وجود دارد که در ادامه مشخص کرده‌ایم:

مسیر اول برای رسیدن به روستا

 • ابتدا از طریق جاده لواسان به سمت اوشان و فشم حرکت کنید.
 • نرسیده به روستای آهار، تابلوی روستا را خواهید دید.
 • از جاده فرعی وارد روستای ایگل شوید.
 • بعد از پارک خودرو، حدود دو ساعت پیاده‌روی در مسیری کم‌شیب و نسبتاً هموار در پیش خواهید داشت.

 روستای ایگل رودبار قصران

عکس از: سایت Neshanmap

 

مسیر دوم برای رسیدن به روستا

 • از طریق جاده لشکرک به سمت درکه حرکت کنید.
 • از طریق مسیر کوهپیمایی دره دربند به سمت آبشار ایگل بروید.
 • این مسیر برای افراد باتجربه در کوهنوردی مناسب است و حدود ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشد.

بهترین وسیله نقلیه برای بازدید از این روستا بستگی به شرایط شما دارد، اما به دو روش می‌توانید به این روستای زیبا سفر کنید:

راحت‌ترین وسیله برای رسیدن به روستا، خودروی شخصی است و در روستا امکان پارک خودرو وجود دارد. البته از میدان تجریش اتوبوس‌هایی به سمت لواسان و فشم حرکت می‌کنند. بنابراین از لواسان می‌توانید با تاکسی یا ون به روستای ایگل اوشان بروید.

وضعیت جاده ایگل

جاده اصلی که به روستای ایگل ختم می‌شود، آسفالت شده است و وضعیت مطلوبی برای رانندگی با ماشین سواری معمولی دارد، اما در فصل‌های سرد سال و به خصوص در زمان بارش برف، عبور و مرور در جاده با ماشین سواری معمولی دشوار است، بنابراین در این شرایط، استفاده از ماشین آفرودی یا زنجیر چرخ توصیه می‌شود.

روستای ایگل اوشان

عکس از: سایت Neshanmap

 

پس از اینکه به روستا رسیدید، باید خودروی خود را پارک کنید، چرا که بسیاری از کوچه‌های آن تنگ و باریک است و از طرفی قدم زدن در این کوچه‌ها خود بخشی از جاذبه سفر است.

همچنین در روزهای آخر هفته ممکن است استقبال گردشگران برای بازدید از این منطقه زیاد باشد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اتومبیل خود را بیرون از روستا پارک کنید، چون ممکن است با کمبود جا برای پارک مواجه شوید.

فاصله تهران تا روستای ایگل

 • فاصله: حدود ۴۷ کیلومتر
 • زمان سفر: حدود  ۳۸ دقیقه

فاصله تهران تا روستای ایگل

عکس از: سایت Lavasanhome

 

فاصله دماوند تا روستا

 • فاصله: حدود ۷۷ کیلومتر
 • زمان سفر: حدود ۵۷ دقیقه

فاصله کرج تا روستا

 • فاصله: حدود ۸۹ کیلومتر
 • زمان سفر: حدود ۱ ساعت و ۲ دقیقه

بهترین زمان بازدید از روستا

بهترین زمان بازدید از روستای ایگل تهران، تا حد زیادی به سلیقه، اولویت‌ها و حتی زمان شما بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توانیم سفر به این منطقه را از نظر آب‌و‌هوا، هزینه، میزان خلوت بودن و تماشای مناظر طبیعی به موارد زیر تقسیم کنیم:

از نظر آب‌و‌هوایی

 • در بهار و اوایل تابستان آب و هوای ایگل خنک، دلپذیر و طبیعت سرسبز و شاداب است.
 • در پاییز، برگ درختان رنگ‌های زیبایی به خود می‌گیرند و منظره‌ای چشم‌نواز ایجاد می‌کنند، اما باید با لباس مناسب به آن سفر کنید.

روستای ایگل تهران

عکس از: سایت Google Maps

 

 • در زمستان، روستای ایگل پوشیده از برف شده و فضایی برفی و زمستانی را ایجاد می‌کند. معمولا میزان سفر به این روستا در این زمان بسیار کم می‌شود و اگر قصد دیدن مناظر برفی و حتی برف بازی دارید، توصیه می‌کنیم با لباس و لوازم مناسب به آن سفر کنید.

از نظر خلوتی و شلوغی

روستای ایگل رودبار قصران در روزهای وسط هفته خلوت‌تر است و در تعطیلات آخر هفته، شلوغ‌تر می‌شود.

از نظر طبیعت

 • در ابتدای نوروز بسته به شرایط آب‌و‌هوایی، هوا ممکن است سرد باشد و هنوز طبیعت از خواب زمستانی بیدار نشده باشد، اما هرچه به سمت روزهای آخر فروردین و اردیبهشت و خرداد می‌رود، طبیعت ایگل سرسبز و شاداب‌تر می‌شود و شاید بهترین زمان برای تماشای طبیعت است.

روستای ایگل در زمستان

عکس از: سایت Lavasanhome

 

 • در تابستان، هوا گرم‌تر است و می‌توانید از طبیعت کوهستانی و فعالیت‌های ورزشی لذت ببرید.
 • در پاییز، برگ درختان رنگ‌های زیبایی به خود می‌گیرند و منظره‌ای زیبا ایجاد می‌کنند.
 • در زمستان، روستای ایگل پوشیده از برف شده و فضایی برفی و زمستانی را تجربه خواهید کرد.

جاهای دیدنی روستای ایگل

به طور حتم تا به اینجای نوشته با بسیاری از جاذبه‌های دیدنی روستای ایگل اوشان آشنا شده‌اید، اما اجازه دهید در ادامه به صورت لیستی و با توضیحات کامل هر یک از جاهای دیدنی روستا را با هم مرور کنیم:

آبشار ایگل

این آبشار با ارتفاع حدود ۲۵ متر، از دل صخره‌ها به پایین می‌ریزد و در حوضچه‌ای فیروزه‌ای جمع می‌شود. صدای دلنشین آبشار و خنکای آب، حس طراوت و شادابی به شما هدیه می‌کند.

آبشار ایگل تهران

عکس از: سایت Neshanmap

قلعه کیقباد

این قلعه تاریخی که قدمت آن به دوران باستان (قرن نهم هجری) می‌رسد، بر فراز تپه‌ای مشرف به روستا و در جنوب غربی آن قرار گرفته است و در حال حاضر ورودی آن توسط اهالی مسدود شده است، چرا که اهالی معتقدند بازدیدکنندگان به آن آسیب می‌رسانند.

قلعه کیقباد

عکس از: سایت Google Maps

امامزاده علی اکبر

 

این امامزاده که بین اهالی به یکی از نوادگان امام سجاد منتسب است، تقریبا در مرکز روستا قرار گرفته است و مردم اهمیت زیادی به آن اهمیت می‌دهند و تمامی مراسم مذهبی در آن برگزار می‌شود.

امامزاده علی اکبر

عکس از: سایت Google Maps

 

کوچه باغ‌های ایگل

در طول بهار و پاییز می‌توانید در کوچه‌ باغ‌های ایگل قدم بزنید و از فضای قدیمی، رقص برگ درختان در باد و آواز پرندگان لذت ببرید. این محیط برای افرادی که می‌خواهند عکاسی هنری کنند، گزینه مناسبی خواهد بود. همچنین می‌توانید از مردم محلی، میوه‌های خوشمزه، آلوچه، لواشک و مانند آن خریداری کنید.

کوچه باغ‌های ایگل

عکس از: سایت Pinno

 

امکانات تفریحی روستای ایگل

اگرچه انجام تفریحات مختلف تا حد زیادی وابسته به شرایط و حس‌و‌حال شما دارد، اما با توجه به حال‌و‌هوا و امکانات روستای ایگل، موارد زیر را می‌توانید امتحان کنید:

کمپینگ

روستای ایگل فشم

عکس از: سایت ایکس

یکی از بهترین کارها برای لذت بردن از طبیعت زیبای این روستا، کمپینگ است. در اطراف روستا و کنار آبشار، مکان‌های مناسبی برای برپا کردن کمپ وجود دارد. همچنین اگر قصد شب‌مانی دارید، می‌توانید از آسمان پرستاره آن لذت ببرید.

حتما می‌دانید که بهتر است زباله‌های خود را در محیط رها نکنید و آنها را در کیسه‌ای جمع کرده و با خود به محل مناسبی که دارای سطل زباله است، منتقل کنید.

عکاسی

مورد دیگر عکاسی از مناظر طبیعی، کوچه باغ‌های سرسبز، مردم مهمان‌نواز و قلعه کیقباد است تا به خوبی خاطرات سفر خود را ثبت کنید.

طبیعت‌گردی

دلیل اصلی سفر به این منطقه، طبیعت‌گردی در دل کوچه‌باغ‌ها، کوهنوردی در دامنه توچال و حتی دوچرخه‌سواری است. پیاده‌روی در این محیط به طور حتم، انرژی شما را برای شروع یک هفته جدید و شلوغ در شهر تهران، دو چندان خواهد کرد.

روستای ایگل استان تهران

عکس از: سایت Google Maps

 

شنا کردن در روستای ایگل رودبار قصران به‌دلیل جریان شدید آب و وجود سنگ و صخره توصیه نمی‌شود.

امکانات رفاهی روستای ایگل

این مکان، با وجود اینکه روستایی ییلاقی و کوهستانی است، امکانات رفاهی نسبتاً مناسبی را برای گردشگران ارائه می‌دهد، در ادامه برخی از این موارد معرفی شده است:

در مرکز روستا، هتل حاج علی بنا شده است که امکانات خوبی برای اقامت دارد، اما می‌توانید از خانه روستایی‌هایی که مکان مناسبی برای اجاره و اقامت دارند، استفاده کنید.

ده ایگل تهران

عکس از: سایت Neshanmap

 

در روستا چند رستوران و کافه هم وجود دارد که غذاهای محلی و ایرانی، چای و قهوه ارائه می‌دهند. همچنین چند سوپرمارکت برای تهیه مایحتاجی مانند نان، آب، تنقلات و میوه وجود دارد.

یک درمانگاه هم وجود دارد که خدمات اولیه پزشکی را ارائه می‌دهد.

فرهنگ مردم و سوغاتی روستای ایگل

مردم این روستا به مهمان‌نوازی و ساده‌زیستی مشهور هستند و در صورتی که به مشکلی در حین طبیعت‌گردی برخورد کردید، می‌توانید به‌راحتی از راهنمایی و کمک آنها استفاده کنید.

شغل اصلی این مردم، کشاورزی و دامداری است و می‌توانید برای سوغاتی محصولات کشاورزی مانند سیب درختی، گردو، آلبالو و گیلاس خریداری کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم محصولات محلی آنها مثل ماست و شیر را نادیده نگیرید. این کار به رونق گرفتن جوامع محلی هم بسیار کمک می‌کند.

روستای ایگل رودبار قصران

عکس از: سایت ایکس

 

در روستای ایگل هر سال جشنواره‌های متعددی مانند جشنواره گردو، آلبالو و گیلاس برگزار می‌شود. این جشنواره‌ها فرصتی برای مردم روستا است تا محصولات خود را به نمایش بگذارند و با گردشگران آشنا شوند.

همچنین صنایع‌دستی مثل قالیچه، گلیم، جاجیم، سفال و چرم هم در این منطقه به فروش می‌رسد.

اقامت در روستای ایگل

همانطور که در بخش امکانات روستا اشاره کردیم، اگر قصد شب‌ماندن در این منطقه را دارید می‌توانید در هتل یا اقامتگاه اقامت کنید. در ادامه شرایط هر کدام را بررسی کرده‌ایم:

کمپینگ و شب‌ماندن در روستای ایگل

اگر به دنبال تجربه‌ای متفاوت هستید، می‌توانید در اطراف روستا کمپ برپا کنید. در این نوع اقامت، شما به طور مستقیم در دل طبیعت خواهید بود و از هوای پاک و سکوت شب لذت خواهید برد. در این حالت وسایل و تجهیزاتی که نیاز دارید، چادر، کیسه خواب، زیرانداز، چراغ قوه، غذای کافی، آب آشامیدنی و لباس گرم است.

روستای ایگل اوشان

عکس از: سایت Google Maps

 

اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای ایگل

در روستای ایگل چند اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد که می‌توانید در آنها اقامت کنید. این اقامتگاه‌ها با ارائه امکانات مناسب و فضایی سنتی، تجربه‌ای منحصربه‌فرد از روستایی زندگی را به شما ارائه می‌دهند. امکانات آنها معمولا شامل اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و پارکینگ است.

هتل حاج علی

همانطور که پیش از این هم گفته شد، روستای ایگل فشم یک هتل دارد که می‌توانید در آن ساکن شوید و از بودن در محیط روستا لذت ببرید.

اقامت در روستای ایگل

عکس از: وب‌سایت ایکس

توصیه‌هایی برای سفر به یادماندنی در روستای ایگل

برای داشتن سفری به یادماندنی به روستای ایگل، نکات زیر را فراموش نکنید:

 • قبل از سفر از وضعیت آب‌و‌هوا مطلع شوید و لباس مناسب به همراه داشته باشید. اگر قصد شب‌ماندن را دارید، در صورت امکان اقامتگاه خود را از قبل رزرو کنید. وسایل و تجهیزات مورد نیاز خود را همراه داشته باشید. به نقشه و مسیر دسترسی به منطقه آشنا شوید. پول نقد به اندازه کافی همراه داشته باشید.
 • در حین سفر با مردم محلی معاشرت کنید و با فرهنگ و آداب‌ورسوم آنها آشنا شوید. از طبیعت روستا لذت ببرید و در فعالیت‌های طبیعت‌گردی مانند پیاده‌روی، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری شرکت کنید.
 • از محصولات محلی روستا خرید کنید.
 • به محیط زیست احترام بگذارید و از ریختن زباله در طبیعت خودداری کنید.
 • یادتان باشد وسایل و تجهیزات مورد نیاز مانند کفش راحت، لباس مناسب فصل، خوراکی، پول نقد، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی را همراه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید