معرفی کامل برنامه مهاجرتی انتقال شرکت به کانادا به روش IMP-ICT

اگر نمی‌دانید IMP چیست و LMIA چه کارآیی دارد و با روش‌های IMP کانادا و ویزای ICT کانادا برای مهاجرت به کانادا آشنا نیستید، این مطلب را تا انتها بخوانید. اخیرا بازار کار کانادا به خاطر دلایل مختلفی مثل پایین آمدن نرخ تولد، رونق اقتصادی و درصد بالای شهروندان بازنشسته تحت فشار زیادی قرار گرفته و در همین راستا در صدد جذب نیروی کار خارجی واجد شرایط و دارای مهارت کاری از طریق روش‌های متنوعی مثل IMP کانادا و ICT کانادا برآمده است.

اگر تا به حال اسم دو روش محبوب مهاجرتی IMP کانادا و ICT کانادا به گوشتان نخورده یا چندان با مختصات این دو روش مهاجرتی کانادا آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم که پیش از تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین گزینه مهاجرت به کشور کانادا، چند دقیقه از زمان‌تان را به خواندن جزئیات این روش‌ها اختصاص دهید.

ثبت شرکت در کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای ثبت شرکت، سرمایه گذاری، راه اندازی بیزینس و کسب و کار می باشد و افراد بسیاری برای ایجاد یک شرکت جدید به کشور کانادا مهاجرت می کنند. در بسیاری از موارد، گرفتن ویزای کاری کانادا یا مجوز کار در کانادا اولین قدم برای اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه ثبت شرکت در کانادا است.

اگر شما یک کارآفرین یا یک فرد خود اشتغال هستید، که به دنبال مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت می‌باشید و در نهایت می‌خواهید اقامت دائم کانادا را اخذ نمایید و مقیم دائم کانادا شوید و پاسپورت کانادا را بگیرید، می‌توانید مجوز کار یا work permit را از طریق برنامه International Mobility Program یا روشIMP کانادا از زیر مجموعه Significant benefit (SB) با کد C10 و C11 اخذ نمایید. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ثبت شرکت یکی از بهترین روش های مهاجرت برای افراد کارآفرین و تحصیل کرده می باشد. متقاضیانی که قصد دارند یک بیزینس جدید راه اندازی نمایند، می توانند برای مهاجرت به کشور کانادا اقدام نمایند. ثبت شرکت در کانادا به عنوان یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری شناخته شده است و سود زیادی برای صاحبان شرکت در بر دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا که دارای ایده های خلاقانه و نوآورانه و تخصصی باشند، برای مهاجرت به کانادا می توانند اقدام به تاسیس و راه اندازی شرکت در کانادا نمایند.

کارآفرینان و مدیران و کارشناسانی که قصد اقامت در کانادا را داشته باشند، به راحتی می‌توانند با دریافت مجوز کار و اقامت کاری از طریق روشIMP کانادا به این کشور زیبا مهاجرت کنند. آن‌هایی که برای ثبت شرکت کانادا برنامه‌ریزی می‌کنند، موفقیت بهتری برای درخواست‌های مجوز کار از طریق برنامه International Mobility Program یا IMP از زیر مجموعه Significant benefit (SB) با کد C10 یا C11 خواهند داشت.

در برنامه تاسیس شرکت International Mobility Program (Significant benefit) با ثبت شرکت جدید در کشور کانادا تحت برنامه International Mobility، متقاضی می تواند پس از تاسیس شرکت جدید، اقامت کانادا را دریافت نماید. هدف برنامه IMP-SB این است که به افراد خارج از کانادا اجازه دهد ایده های خلاقانه و نوآورانه و تخصصی خود را در قالب تاسیس و راه اندازی شرکت جدید برای توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه کانادایی منتقل کنند.

همانند سایر گزینه های تحت IMP، هدف SB این است که با افزایش اثربخشی ایده های خلاقانه و نوآورانه و تخصصی منافع اقتصادی قابل توجهی برای کشور کانادا به دست آورد. متقاضی باید فردی با دانش کاملاً تخصصی باشد. باید مشخص باشد که متقاضی توانایی راه اندازی یک شرکت جدید با ایده های خلاقانه و نوآورانه و تخصصی خود را دارد. پس از صدور مجوز کار، متقاضی می تواند با کسب شرایط لازم از طریق برخی از برنامه های مهاجرتی کانادا، برای اقامت دائم این کشور اقدام کند. این برنامه می تواند برنامه نیروی متخصص فدرال تحت سیستم Express Entry یا تحت یک برنامه مناسب برای مهاجرت استانیPNP باشد.

گواهی LMIA چیست؟

یکی از مزایای اصلی روش IMP کانادا این است که نیازی به ارائه گواهی LMIA ندارید؛ اما شاید خیلی از شما با ماهیت این مدرک کاری آشنا نباشید، برای همین به طور خلاصه آن را به شما توضیح می‌دهیم. گواهی LMIA مدرکی است که نشان می‌دهد کارفرمای کانادایی تلاش کرده تا از نیروی کار بومی برای تکمیل موقعیت‌های شغلی مورد نظر خود استفاده کند، اما در این رابطه موفق نبوده و به همین خاطر می‌خواهد از جذب نیروی کار خارجی واجد شرایط بهره‌مند شود.

در حال حاضر برنامه‌های ورک پرمیت مختلفی در زیر مجموعه ویزای کار IMP کانادا قرار می‌گیرند که تعداد زیادی از آن‌ها به شما اجازه درخواست اقامت دائم کانادا PR را از طریق روش‌های متنوع اکسپرس اینتری مثل نامزدی استانی اسکیل ورکر و کلاس تجربه کانادایی می‌دهند.

شرایط ویزای کار IMP کانادا

به طور کلی برنامه مهاجرت کاری به کانادا از طریق روش IMP مناسب متقاضیانی است که:

 • دارای جواز کسب حقیقی در داخل ایران هستند
 • مایل به ثبت شرکت در کانادا هستند
 • از تمکن مالی مناسبی برخوردارند
 • طرح تجاری تحقیق‌شده و دقیقی در اختیار دارند
 • می‌توانند ثابت کنند که کسب‌وکار آن‌ها منافع قابل توجهی برای اقتصاد کانادا ایجاد می‌کند
 • توانایی خرید یک بیزینس فعال در کانادا یا ایجاد کسب‌وکار جدید را داشته باشند
 • شرکت جدید یک محرک اقتصادی برای شهروندان کانادایی و افراد مقیم ایجاد کرده و موجب رشد تجارت و صادرات آن شهر و استان گردد

مدارک مورد نیاز ویزای کار IMP کانادا

برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق روش IMP، شما به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • ترجمه رسمی سوابق و مدارک شغلی (برای اثبات اینکه موقعیت شغلی شما نیاز به گواهی LMIA ندارد)
 • اصل و کپی ترجمه‌شده جواز کسب حقیقی متقاضی
 • ارائه نامه تمکن مالی ۳ ماهه بانکی با حداقل ارزش مورد نیاز بسته به استان مورد نظر در کانادا و حوزه فعالیت شرکت ثبتی (مبلغ دقیق به استان و شهر مورد نظر شما در کانادا بستگی دارد)
 • اصل و کپی مدارک هویتی (مثل پاسپورت و شناسنامه معتبر)
 • ترجمه ریزپرینت بانکی
 • ترجمه سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • ترجمه سوابق تحصیلی متقاضی
 • پرداخت هزینه‌های اجرایی و انطباق ویزای کار IMP کانادا (ویزا و مجوز کار)
 • تکمیل فرم انگلیسی درخواست مجوز کار Work Permit
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 • ارائه انواع مدارک مالی و ملکی ( به عنوان وابستگی و tie کشور مبدا)
 • ترجمه فیش حقوقی (در صورت وجود)
 • ترجمه گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 • ترجمه گواهی عدم سوءپیشینه
 • رسید پرداخت هزینه‌های ثبت شرکت قانونی در کانادا

نکات مهم درباره ثبت شرکت در کانادا

 • نام شرکت جدید باید با حوزه کاری و فعالیت آن مطابقت داشته باشد.
 • تکمیل اساس‌نامه برای ثبت شرکت جدید در کانادا ضروری است.
 • باید استان و شهر مورد نظر برای ثبت شرکت در کانادا تعیین شود.
 • متقاضی حداقل مالکیت ۵۰ درصدی سهام شرکت جدید یا خریداری شده را داشته باشد.
 • باید مشخصات اولیه مدیرعامل و صاحب شرکت و امضای وی در اساس‌نامه قید شود.
 • باید نوع شرکت، حوزه فعالیت و توضیح وظایف نیروهای فعال در آن مشخص گردد.
 • اطلاعات مهمی مثل محل زندگی متقاضی، آدرس شرکت و جزئیات تماس شرکت باید در اساس‌نامه قید شود.
 • جزئیات اساس‌نامه باید به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه گردد.
 • مدیر عامل باید یک فرد حقیقی و دارای سن قانونی باشد و از توانایی مالی کافی برای حمایت از تمامی کارکنان شرکت برخوردار باشد.

در صورتی که مایل هستید تا از جزئیات بیشتری برای اپلای ویزای کار IMP کانادا از ایران و مختصات امور وکالتی، جواز کسب حقیقی و ثبت شرکت در کانادا باخبر شوید و بفهمید که واجد شرایط درخواست این طرح جذاب مهاجرت کاری به کانادا هستید یا خیر، می‌توانید از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

افتتاح شعبه شرکت در کانادا

کشور کانادا این امکان را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌کند که یک شعبه از شرکت خود در سراسر جهان را در این کشور تاسیس کنند. افتتاح شعبه در کانادا مستلزم تبعیت از قوانین شرکت‌های چندملیتی است. مالک این شرکت می‌تواند یک فرد غیرکانادایی باشد.
در این طرح انتقال شرکت به کانادا، متقاضی دارای شرکت حقوقی این امکان را دارد تا با برخورداری از حداقل ۸ تا ۱۰ نفر پرسنل دارای حقوق و مزایای بیمه در ایران و تمکن مالی مورد نیاز، برای این برنامه اقدام کند.

به بیانی دیگر، متقاضی اصلی انتقال شرکت به کانادا باید دارای یک شرکت فعال، دایر و دارای جواز کسب حقوقی در ایران باشد تا بتواند از طریق استمرار فعالیت شرکت فعلی و ارائه انواع مدارک و سوابق شغلی، مالی و مالیاتی، برای برنامه درخواست دهد.

شما به عنوان متقاضی اصلی این برنامه این امکان را دارید تا با انتقال شرکت به کانادا، به عنوان یک مدیر اجرایی، مدیر ارشد یا کارمندی با دانش کاملاً تخصصی یا ضروری (به همراه تمامی اعضای خانواده) به این کشور مهاجرت کنید. در واقع، ثبت شرکت در کانادا (شعبه جدید) به شما این امکان را می‌دهد تا به طور قانونی از یک مجوز کار موقتی در این کشور برخوردار شوید و اجازه تمدید آن را در کشور کانادا داشته باشید.

حوزه فعالیت شرکت به طور کلی توسط شرکت مادر تعریف می‌شود. تیم مدیریتی شعبه می‌تواند مستقل از شرکت مادر باشد و یک حساب بانکی برای شرکت مربوطه در کانادا باز کند.

در برنامه تاسیس شعبه شرکتInternational Mobility Program (Intra-company transferees) با راه اندازی شعبه جدید در کشور کانادا تحت برنامه International Mobility، متقاضی می تواند پس از تاسیس شعبه جدید اقامت کانادا را دریافت نماید. برنامه Intra-company transferees (ICT) بخشی از برنامهInternational Mobility Program(IMP) است. هدف برنامه IMP این است که به شرکت های خارج از کانادا اجازه دهد مدیران و کارمندان ماهر را برای ایجاد یا توسعه شرکت های تابعه، شعبات یا شرکت های تابعه کانادایی خود منتقل کنند. همانند سایر گزینه های تحت IMP، هدف ICT این است که با افزایش اثربخشی و رقابت پذیری تجارت های کانادایی، منافع اقتصادی قابل توجهی برای کشور کانادا به دست آورد.

پس از صدور مجوز کار، متقاضی می تواند با کسب شرایط لازم مثل راه اندازی تجارتی فعال در این کشور و پرداخت مالیات به صورت منظم، می‌توانید از تجربه کاری کسب‌شده در بازار کار این کشور از طریق برخی از برنامه های مهاجرتی کانادا، برای اقامت دائم این کشور اقدام کند. این برنامه می تواند برنامه نیروی متخصص فدرال تحت سیستم Express Entry یا تحت یک برنامه مناسب برای مهاجرت تجاری استانی PNP باشد.

برنامه انتقال درون شرکتی کانادا

بنا بر آمار ارائه شده در وب‌سایت moving2canada، اگر مایل به اپلای برنامه انتقال شرکت به کانادا هستید (ویزای ICT)، باید جزو یکی از متقاضیان واجد شرایط زیر باشید:

 • نیروی اجرایی Executives: در درجه اول، مدیریت شرکت یا یکی از اجزای اصلی آن را هدایت کند و تنها وظایف نظارت کلی را از مدیران سطوح بالاتر دریافت نماید.
 • مدیران ارشد: تمامی اجزا و بخش‌های یک شرکت و سازمان را مدیریت کند و توانایی نظارت و کنترل عملکرد سایر مدیران و نیروهای کار متخصص را داشته باشد.
 • نیروی کار متخصص: فردی که دارای تجربه و مهارت کافی در یک حوزه کاری و تخصصی باشد و می‌تواند دانش تخصصی محصول یا خدمات شرکت و سطح پیشرفته‌ای از تخصص را در فرآیندها و رویه‌های شرکت نشان دهد.

چند نکته مهم:

 • متقاضی ویزای ICT کانادا باید دارای حداقل یک تا سه سال تجربه کاری تمام‌وقت در کشور مبدا باشد.
 • قصد حضور موقتی در کشور کانادا داشته باشد (از طریق مدارک این موضوع را اثبات کند).
 • دارای تمام شرایط اولیه مهاجرت کاری به کشور کانادا باشد.

طبق آمار سازمان مهاجرت و شهروندی IRCC، معمولا مجوز کار صادر شده تحت ویزای ICT کانادا دارای اعتبار یک ساله است و امکان تمدید آن تحت شرایط زیر وجود دارد:

 • شرکت یا کارفرمای کانادایی مرتبط با حوزه کاری شما دارای روابط مناسبی بوده و همچنان واجد شرایط بودن شما را تایید کند.
 • دفتر و شرکت ثبت‌شده در سال گذشته (کانادا) به طور مستمر محصول یا خدمات ارائه داده و فعالیتی در جریان و قابل پیگیری داشته باشد.
 • هزینه‌های اجرایی و مالیات سالانه شرکت ثبت شده در کانادا پرداخت شده باشد.
 • دارای پرسنل مکفی از افراد مقیم یا شهروندان کانادایی باشد.

یکی از مزایای اصلی اپلای هر یک از طرح‌های مهاجرتی کاری به کانادا (IMP یا ویزای ICT کانادا) این است که نیازی به گواهی LMIA و جاب آفر کانادایی ندارد و به طور مستقل قابل پیگیری و اقدام است. این در حالی است که متقاضی می‌تواند با استفاده از سیستم امتیازدهی جامع CRS و شرکت در یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری فدرالی یا نامزدی استانی، با شانس بالایی برای اقامت دائم کانادا اپلای کند.

الزامات ثبت و انتقال شرکت به کانادا

برای انتقال شرکت به کانادا شرایط زیر مورد نیاز خواهد بود:

 • وکالت‌نامه اعضای هیئت مدیره
 • تفاهم‌نامه و اساس‌نامه شرکت اصلی
 • کپی گواهی ثبت شرکت اصلی (مادر)
 • نام و آدرس شعبه
 • حضور نماینده قانونی شرکت و شعبه در کانادا
 • خریداری یا اجاره یک مکان مناسب برای شرکت جدید کانادایی قبل از اپلای مجوز کار
 • ترجمه صورت‌جلسه مجمع عمومی و هیئت مدیره برای ثبت شرکت جدید در کانادا
 • ثبت شرکت به صورت اشتراکی نباشد و فرد اصلی باید مالکیت شعبه جدید را بر عهده داشته باشد
 • شرکت جدید نیاز به مجوز، اطلاعات حساب مالیات بر درآمد، آدرس و شماره کسب‌وکار مجزا دارد

مزایای برنامه IMP/ICT

به طور کلی، مزایای انتقال شعبه شرکت و ثبت شرکت جدید در کانادا به شرح زیر است:

 • عدم نیاز به سرمایه هنگفت برای اپلای هر یک از دو برنامه IMP یا ICT کانادا
 • عدم نیاز به داشتن مدرک زبان به عنوان الزامات اپلای
 • عدم نیاز به دریافت گواهی LMIA
 • عدم نیاز به جاب آفر کانادایی
 • نرخ مالیات شرکتی از مالیات فردی در این کشور کمتر است
 • امکان ثبت شرکت جدید و ایجاد تجارت در همه شهرها و استان‌های کانادا
 • قابلیت تمدید مجوز کار قانونی در کانادا
 • برخورداری از خدمات درمانی رایگان کانادا
 • رسیدگی سریع به پرونده‌های ثبت شرکت یا انتقال شرکت به کانادا
 • قابلیت اپلای برای کارت اقامت PR کانادا
 • امکان دریافت مجوز کار آزاد برای همسر متقاضی
 • تحصیل رایگان فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی