ثبت شرکت در امارات

ثبت شرکت در امارات به عنوان یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در امارات و درنتیجه دریافت اقامت امارات شناخته می‌شود که مورد توجه بسیاری از ایرانیان هم قرار گرفته است. برخی از افراد برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار پردرآمد یا گسترش فعالیت خود، سرمایه‌گذاری در دیگر کشورها را انتخاب می‌کنند. امارات با ایجاد امکان ثبت شرکت در دبی راه‌گشای بسیاری از موانع بازرگانان و تجار ایرانی بوده است.

یک راهنمای جامع ثبت شرکت کمک می‌کند تا با همه شرایط و ضوابط مربوط به کار در امارات آشنا شده و با کمترین ریسک به درآمد مورد نظرتان برسید. اقامت دبی یکی از روش‌های آسان و سریع برای رسیدن به اهداف بلندمدت شماست؛ پس تا پایان این صفحه با ما در مجموعه سایرو همگام شوید.

 

مجوزهای لازم برای ثبت شرکت در دبی

ثبت هر نوع شرکتی در هر کشوری ابتدا نیاز به دریافت مجوز مربوطه دارد. مجوز مورد نیاز بر اساس نوع شرکتی که  به ثبت می‌رسد، تعیین می‌شود؛ بنابراین ابتدا باید مشخص کرد که در چه زمینه‌ای می‌خواهید مراحل ثبت شرکت در امارات را آغاز کنید؛ سپس به کمک مشاوران متخصص نسبت به اخذ مجوزهای ضروری اقدام کنید.

پیش از هر اقدامی توصیه می‌کنیم ابتدا مشاغل پردرآمد در دبی را مطالعه کنید تا با اطلاعات بهتر زمینه فعالیت‌های خود در این شهر و امارات را مهیا کنید. بعد از این مرحله باید مجوزهای مورد نیاز برای شروع فعالیت‌ها را دریافت کرد. انواع مجوزهایی که برای ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در امارات برای ایرانیان وجود دارد، عبارت هستند از:

 • مجوز حرفه‌ای
 • مجوز تجاری
 • مجوز بازرگانی عمومی

حوزه فعالیت شما تعیین‌کننده نوع مجوز است. برای دریافت هر یک از مجوزهای بالا باید پروسه مشخصی را پیش گرفت که در نهایت منجر به دریافت اقامت دبی می‌شود. بهتر است ابتدا با این مجوزها و حوزه فعالیت‌های تجاری هر یک آشنا شویم.

مجوز حرفه‌ای  (Professional License)

در صورتی که توانایی ذهنی بالا، تحصیلات عالی یا مهارت خاصی دارید، می‌توانید از طریق مجوز حرفه‌ای برای تاسیس شرکت خود اقدام کنید. شرکت‌هایی که در حوزه‌های حسابداری، مشاوره، وکالت و… فعالیت می‌کنند، نمونه‌هایی از ثبت شرکت در امارات با مجوز حرفه‌ای برای ارائه هر نوعی از خدمات هستند.

اگر موفق به اخذ این مجوز شوید، امکان ثبت شرکت مجازی در امارات هم برای شما امکان‌پذیر می‌شود. در این صورت، فعالیت شرکت شما به مکان و آدرس خاص محدود نمی‌شود و می‌توانید فعالیت خود را بدون دردسر آغاز کنید.

شرکت مجازی  (Virtual Company)چیست؟

شرکت مجازی جایگاه فیزیکی مشخصی ندارد و می‌تواند به صورت دائمی یا موقت تاسیس شود. اعضای این شرکت می‌توانند از نقاط مختلف جهان با هم همکاری کنند و تکنولوژی‌های ارتباطی، رابط میان آن‌ها هستند.

مجوز تجاری  (Commercial License)

خرید و فروش کالا یکی از روش‌های متداول برای ثبت شرکت در امارات  است؛ با دریافت این نوع مجوز می‌توان فعالیت‌هایی نظیر خریدوفروش هر نوع کالا در امارات را هم انجام داد و به سود خوبی هم رسید. طلا و نقره، لباس، تجهیزات خودرو، مواد شیمیایی و… از جمله کالاهای پرطرفدار برای خرید و فروش هستند. نوع مالکیتی که در این نوع مجوز تعریف شده، 100% است.

“باید توجه داشت که طبق قوانین جدید کشور امارات، ثبت شرکت در مناطق آزاد به کفیل نیاز ندارد؛ بنابراین با دریافت این نوع مجوز امکان ثبت شرکت در امارات با مالکیت 100% و بدون نیاز به کفیل وجود دارد. کفیل به یک شخص بومی گفته می‌شود که در زمان دسترسی نداشتن به سرمایه‌گذار، به عنوان نماینده شرکت عمل می‌کند.”

مجوز بازرگانی عمومی   (General Trading)

هر کارآفرینی که مایل به راه‌اندازی کسب‌وکار در امارات است، به مجوز بازرگانی عمومی نیاز دارد. مجوز جنرال تریدینگ همه فعالیت‌های تجاری را پوشش می‌دهد؛ خواه در صنایع مشابه، خواه مجزا باشند. صادرات، واردات و تجارت کالا یا محصولاتی مانند پوشاک، لوازم جانبی، مبلمان، لوازم الکترونیکی و سایر اقلام، از جمله فعالیت‌هایی‌ست که با دریافت مجوز جنرال تریدینگ در امارات امکان‌پذیر است.

 

سازمان اقتصادی امارات چه وظیفه‌ای دارد؟

سازمان اقتصادی امارات (Department of Economic Development) یا به اختصار ADDED یکی از نهادهای دولتی در کشور امارات است که بررسی و صدور مجوز ثبت شرکت در دبی و امارات را برعهده دارد. این سازمان بهترین سیاست‌ها را بر اساس آخرین تحقیقات و داده‌های آماری از شاخص‌های محلی، منطقه‌ای و جهانی پیشنهاد می‌کند تا رشد و تنوع را در بخش‌های مختلف پیش ببرد و مسیر را برای رسیدن به چشم‌انداز اقتصادی 2030 ابوظبی هموار کند.

 

مزایای ثبت شرکت در امارات

با توجه به پیشرفت‌های چشمگیری که امارات متحده عربی در سال‌های اخیر داشته، فرصت‌های مناسبی را برای کار و زندگی در امارات در اختیار ایرانیان قرار داده و به یکی از کشورهای عربی محبوب برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. ثبت شرکت در امارات و اقامت دبی مزایای زیادی بخصوص برای ایرانیان دارای که عبارت هستند از:

 • بدون محدودیت سنی خاص
 • بدون نیاز به اثبات تمکن مالی
 • بدون نیاز به انتقال سرمایه به دبی
 • بدون نیاز به مدرک زبان
 • بدون نیاز به مدرک تحصیلی خاص
 • امکان دریافت اقامت امارات برای همسر و فرزندان
 • بدون نیاز به سابقه ثبت شرکت
 • داشتن بیمه سلامت و حق تحصیل در امارات
 • قابلیت تمدید اقامت به صورت نامحدود
 • بدون نیاز به کارمند بیمه‌ای
 • عدم الزام برفعالیت و سود دهی شرکت ثبت کننده
 • روند کوتاه و راحت ثبت شرکت (از اقدام تا شروع به کار)

 

مراحل ثبت شرکت در امارات

باتوجه به شرایط ثبت شرکت در امارات، روند راه‌اندازی شرکت در چند مرحله خلاصه می‌شود. باید توجه داشت که نقض در هر مرحله برای گرفتن مجوز و راه اندازی شرکت در امارات مانع کار خواهد بود. دولت امارات برای کسانی که می‌خواهند شرکت خود را در این کشور ثبت کنند، قوانین و شرایطی را تعیین کرده است.

مرحله 1: دریافت مشاوره و بررسی پرونده و انجام اقدامات اولیه برای صدور مجوز شرکت

مسلما هیچ کس به جز یک مشاور حقوقی نمی‌تواند شما را برای رسیدن به اهداف خود به درستی راهنمایی کند؛ زیرا هر لحظه ممکن است که قوانین ثبت شرکت در امارات برای ایرانیان تغییر کنند و لازم است تا یک گروه مشاوره متخصص در این مسیر کنار شما باشد.

در این مرحله باید هدف، شرایط شخصی و میزان بودجه خود را با مشاوران در میان بگذارید تا کارشناسان نیز نوعِ مناسب شرکت و مجوز مورد نیاز را به شما معرفی کنند. هزینه ثبت شرکت شما و مدارک لازم جهت تشکیل پرونده در این مرحله به شما اعلام می‌شوند. اقامت در امارات از طریق ثبت شرکت باید طبق قوانین و روند معمول خود طی شود تا ثبت شرکت در امارات با هیچ‌گونه چالش جدی روبه‌رو نشود. کارهای اداری مربوط به ثبت شرکت در امارات حدود 7 تا 10 روز کاری طول می‌کشد و بعد از آن اجازه اقامت صادر می‌شود. توجه داشته باشید که هزینه اخذ مجوز اقامت امارات در همین مرحله پرداخت می‌شود؛ کارشناسان همراه شما در این زمینه کمکتان می‌کنند تا از صدور مجوز شرکت مطمئن شوید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای رزرو وقت مشاوره اقامت دبی کلیک کنید تا در نخستین قدم به اهداف زیر دست پیدا کنید:

 • مشخص کردن هدف، شرایط شخصی و میزان بودجه
 • دریافت مشاوره تخصصی و حقوقی
 • تعیین نوع شرکت و مجوز مورد نیاز
 • انجام مراحل ثبت شرکت و اخذ مجوز های لازم توسط وکیل
 • آماده‌سازی شرایط برای ورود متقاضی به دبی و ادامه فرایند در این شهر

 

مرحله 2: تنظیم مدارک و سفر به امارات

بعد از اینکه نوع مجوز لازم برای ثبت شرکت در امارات دریافت شد، مشاوران به بررسی مدارکی که لازم خواهید داشت، می‌پردازند و لیستی را در اختیار شما قرار می‌دهند. تهیه برخی از این مدارک برعهده خود شما است و آماده کردن بقیه مدارک را هم باید به کارشناسان بسپارید.

در صورتی که هر گونه نقصی در زمان آماده کردن مدارک وجود داشته باشد، مشاوران به طور کامل شما را راهنمایی خواهند کرد. در مرحله بعد هم شما باید برای انجام کارهای اداری با ویزای عمل به امارات سفر کنید.

 • تنظیم و بررسی مدارک برای ورود متقاضی به دبی
 • شناسایی مدارک ناقص و برطرف کردن آن‌ها
 • اخذ ویزای عمل و سفر به دبی

مرحله3: اخذ اقامت امارات

در این مرحله، پرونده شما توسط سازمان توسعه اقتصادی امارات (DED) بررسی شده و شرایط برای اقامت شما در امارات فراهم می‌شود. کارهای اداری مورد نیاز حدود 7 تا 10 روز کاری طول می‌کشد و بعد از آن اقامت امارات صادر می‌شود. توجه داشته باشید که هزینه اخذ اجازه اقامت امارات در همین مرحله پرداخت می‌شود.

بعد از صادر شدن اجازه اقامت دبی نیاز به انجام انگشت‌نگاری و آزمایش‌های پزشکی در دبی وجود دارد. توجه داشته باشید که تمامی متقاضیان اقامت امارات (به همراه خانواده) موظف به انجام این مرحله هستند تا آی‌دی‌کارت‌های متقاضی اصلی و خانواده صادر شود. پس از صدور اقامت دبی و آی‌دی‌کارت می‌توانید فعالیت‌های خود را آغاز کنید یا تنها از اقامت در امارات لذت ببرید.

 • بررسی پرونده توسط سازمان توسعه اقتصادی
 • پرداخت هزینه‌ها و تکمیل مراحل اداری
 • صدور اقامت دبی و آی دی کارت

مرحل4: افتتاح حساب بانکی و شروع فعالیت شرکت

پس از دریافت کارت شناسایی(ID Card)  باید یک حساب بانکی برای شروع فعالیت خود داشته باشید. در این مرحله، شروع فعالیت شما در شرکت می‌تواند به صورت فیزیکی یا مجازی باشد.

 • افتتاح حساب بانکی در امارات
 • اخذ اقامت برای همسر و فرزندان
 • استخدام نیروی کار در صورت تمایل
 

مدارک ثبت شرکت در امارات

یکی از مهم‌ترین مواردی که متقاضی باید به آن توجه کند، ارائه مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در امارات است. لیستی از مدارک موردنیاز توسط کارشناسان نیلگام به متقاضی ارائه می‌شود؛ گردآوری و آماده‌سازی تمام و به موقع این مدارک اهمیت زیادی در سرعت انجام کار دارد. برخی از مهم‌ترین مدارک ثبت شرکت شامل موارد زیر است:

 • فرم درخواست ثبت شرکت
 • کپی پاسپورت
 • عکس با پس‌زمینه سفید

 

اخذ اقامت امارات از طریق ثبت شرکت

با توجه به‌راحتی و سادگی روش اقامت دبی از طریق ثبت شرکت، بسیاری از ایرانیان برای دریافت اقامت امارات از این برنامه مهاجرتی استفاده می‌کنند. ویزای ثبت شرکت در دبی و اقامت امارات به صورت موقتی و 2 ساله است؛ برای حفظ اعتبار اقامت باید هر 6 ماه یک بار به امارات سفر کرد. در نظر داشته باشید که این اقامت 2ساله را می‌توانید به صورت نامحدود تمدید کنید.

جالب است بدانید که درآمد سالانه و میزان سوددهی شرکت شما هیچ نقشی در تمدید مجوز اقامت دبی ندارد. به همین دلیل است که بسیاری از متقاضیان اقامت امارات روش ثبت شرکت را انتخاب می‌کنند؛ چراکه بدون دردسر و در مدت زمان کمی قابل دریافت است.

در زمان درخواست اخذ ویزای همراه از طریق ثبت شرکت در امارات، باید مدارکی را تهیه و ارائه بدهید؛ این مدارک باید از قبل به زبان عربی ترجمه شده و معتبر باشند تا ویزای همراه بدون مشکل صادر شود. مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه امارات عبارت است از:

 • عکس همسر و فرزندان
 • سند ازدواج معتبر (جهت اسپانسری همسر)
 • شناسنامه فرزندان
 • کپی پاسپورت همسر و فرزندان (با حداقل 6 ماه اعتبار)
 

شرایط مالیات ثبت شرکت در امارات

اقتصادِ بدون مالیات امارات یکی از دلایل مهم تمایل افراد به سرمایه‌گذاری در این کشور است؛ زیرا مالیات بر ارزش افزوده به گردش‌های مالی و حساب‌های بانکی تعلق نمی‌گیرد. تنها شرکت‌هایی مشمول پرداخت مالیات می‌شوند که در حوزه‌های بانکداری، نفتی و گازی فعال باشند. پس نیازی نیست که بخشی از درآمد و سرمایه خود را به عنوان مالیات به دولت امارات پرداخت کنید؛ همین مزیت باعث می‌شود تا ثبت شرکت در دبی با کسب درآمد بالایی همراه باشد و به عنوان بهترین راه تجارت در امارات شناخته شود. مالیات ثبت شرکت در امارات به اندازه 5% از کل هزینه محاسبه می‌شود و با هر با تمدید لایسنس شرکت در هر سال، مجدد دریافت خواهد شد.

 

هزینه ثبت شرکت در امارات

چندین عامل مهم در تعیین هزینه ثبت شرکت در دبی دخیل هستند؛ نوع مجوز شرکت، منطقه مد نظر برای راه‌اندازی کسب‌وکار، نوع شرکت، نام انتخابی شرکت و تعداد شرکا از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت ثبت شرکت در امارات به شمار می‌روند. برای دریافت مشاوره و اطلاع از جدیدترین قیمت‌ها می‌توانید با مشاوران سایرو در تماس باشید.

درآمد بالا، مالیات کم و کیفیت بالای زندگی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت مردم از سراسر جهان به امارات محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل است که 70% از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهد و به عنوان بهترین کشور عربی برای زندگی و سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.

دولت امارات به سرمایه‌گذاران تابعیت می‌دهد و ویزای طلایی 10 ساله خود را به مخترعین، پزشکان و افراد خلاق در حوزه‌های فرهنگی هنری اعطا می‌کند. شایان ذکر است که دانشگاه‌های امارات بر اساس رتبه‌بندی QS جزو بهترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌روند.

ثبت شرکت در امارات از روش‌های متداول سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت امارات است که مورد توجه بسیاری از ایرانیان نیز قرار گرفته است. این 3 شهر در میان شهرها و مناطق مختلف امارات از محبوبیت بیشتری برای مهاجرت، سرمایه‌گذاری و زندگی در امارات برخوردار هستند؛ ابوظبی، دبی، شارجه. از میان این 3 شهر، ثبت شرکت در دبی به دلایل مختلف با استقبال بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در سایر مناطق امارات مواجه شده است.

دبی به عنوان پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر امارات شناخته می‌شود و بعد از ابوظبی، ثروتمندترین شهر این کشور است. این شهر به دلیل رشد اقتصادی بالایی که در چند سال گذشته داشته، یکی از بهترین گزینه‌ها برای فعالیت‌های اقتصادی و گردشگری محسوب می‌شود.

با این تفاسیر، شهر دبی همواره به نیروی کار متخصص در زمینه‌های مختلف نیاز دارد و ثبت شرکت در دبی، یکی از روش‌های متداول سرمایه‌گذاری و جذب نیرو در این شهر است. جالب است بدانید که بیش از نیمی از جمعیت دبی را کارگران و نیروهای خارجی تشکیل می‌دهند!

هر چند که میزان درآمد شهروندان دبی کمتر از ابوظبی است؛ اما همچنان میزان حقوق آن‌ها با کشورهای اروپایی برابری می‌کند و همین مزیت، مهاجران را به زندگی در امارات ترغیب کرده است. همچنین دبی از موقعیت‌های شغلی متعدد و شرایط کاری مساعدی هم برخوردار است.

سیستم پیشرفته حمل‌ونقل عمومی یکی دیگر از دلایل محبوبیت و پیشرفت دبی به شمار می‌رود. مترو سیتی، نامی است که به سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین وسیله نقلیه عمومی دبی برای گشت‌وگذار در شهر داده‌اند. اتوبوس‌های فیدر هم یکی دیگر از بهترین وسایل نقلیه عمومی دبی هستند که تردد در این شهر را میسر می‌کنند.

جمعیت شهر دبی در حدود 3 میلیون نفر است؛ در حالی که سالانه بیش از 20 میلیون نفر به این شهر سفر کرده و همین موضوع سبب شده تا طراحی سیستم حمل‌ونقل دبی بسیار پیشرفته باشد تا ترافیک کمتری در سطح شهر ایجاد شود.

نکته آخری که بسیاری از افراد بخصوص ایرانیان را به ثبت شرکت در دبی و اخذ اقامت امارات ترغیب می‌کند، زیبایی منحصربه‌فرد شهر است. ساختمان‌های حیرت‌انگیز و بی‌نظیری که در سطح شهر قرار دارند، نام «عروس خلیج فارس» را برای دبی به ارمغان آورده‌اند.

 

انتخاب نام مناسب برای ثبت شرکت در امارات

یکی از نکات مورد توجه در پروسه ثبت شرکت در دبی انتخاب نام مناسب برای کسب‌وکار است. شما می‌توانید به هر زبانی که می‌خواهید، نام شرکت خود را در زمان ثبت شرکت در امارات انتخاب کنید؛ به شرطی که نشان‌دهنده حمایت از دولت خاصی نبوده و مشکلی در ترجمه آن وجود نداشته باشد. پروسه انتخاب نام برای ثبت شرکت در امارات زمانبر نیست.

زمانی که در حال انتخاب نام برای ثبت شرکت هستید، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. ماهیت کسب‌وکار شما نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند؛ درواقع، نام شرکت باید نوع فعالیت شما را تداعی کند. نامی که برای ثبت شرکت در انتخاب می‌کنید، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • قوانین عمومی و اخلاقی کشور را نقض نکند.
 • بیانگر نام هیچ مذهب، حزب یا نهاد خاصی نباشد.
 • این نام پیش از این ثبت نشده باشد.
 • با نوع فعالیت و وضعیت حقوقی شرکت مطابقت داشته باشد.

امارات متحده عربی که معمولا به‌نام امارات شناخته می‌شود؛ از طریق شاخاب خلیج فارس با قطر، بحرین، ایران و از سوی دریای عمان و اقیانوس به سایر کشورهای جهان ارتباط تجاری فعالی دارد. ابوظبی پایتخت و دبی پرجمعیت‌ترین شهر و یک مرکز اقتصادی بین‌المللی است. نام امارات متحده عربی یک پادشاهی انتخابی از همبستگی هفت امارت است؛ شامل ابوظبی (پایتخت)، عجمان، دبی، فجیره، رأس‌الخیمه، شارجه، و ام‌القیوین.

منطقه‌ای که امروز امارات متحده عربی نامیده می‌شود، ۱۲۵ هزار سال پیش مسکونی بوده و شاه‌راه تجارت بسیاری از تمدن‌ها از جمله بین‌النهرین، ایران و هند بوده که بیشترین تنوع اقتصادی در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس است. امروزه وابستگی این سرزمین به سوخت‌های فسیلی کاهش یافته‌ و از نظر اقتصادی بر گردشگری و تجارت متمرکز شده است