توسط: تاریخ انتشار: 29 فروردین 1403 0 دیدگاه
روستای فیلبند

فیلبند مازندران کجاست: بالاتر از ابرها بایستید

حتما تا‌به‌حال عکس‌های خیره‌کننده از طبیعت روستای فیلبند را دیده‌اید که فردی بالای کوه ایستاده و ابر‌ها رو‌به‌رویش، درست زیر پایش قرار دارند! و با خودتان فکر کرده‌اید مگر می‌‌شود واقعی باشد؟ این طبیعت، نه‌تنها واقعی است بلکه همین‌جا در ایران خودمان و در استان مازندران قرار گرفته؛ گردش‌پذیرترین نقطه کشور. صبر کنید، قبل از هر برنامه‌ریزی برای رفتن به روستای فیلبند مازندران و بستن باروبندیل سفر خود باید ببینید که دقیقا فیلبند کجاست.

روستای فیلبند کجاست؟

در قدم اول با هم ببینیم که فیلبند مازندران کجاست؟ شاید هم اصلا نمی‌دانید فیلبند در کدام شهر است. روستای فیلبند و جنگل ابر معروف آن در ۲۴۰ کیلومتری شهر تهران، به سمت شهر آمل در استان مازندران و جاده هراز قرار دارد. در‌واقع این طبیعت جذاب و بکر شمال ایران از توابع دهستان خوشرود در شهرستان بابل است، به همین‌خاطر خیلی‌ها آن را با نام‌هایی مثل فیلبند آمل، فیلبند بابل و یا فیلبند شمال می‌شناسند.
غروب زیبای منطقه فیلبند

عکس از سایت: Itto

برای رسیدن به فیل بند باید از تهران راهی جاده هراز شوید، نرسیده به جنوب آمل جاده‌ای فرعی را به سمت شرق بپیچید که تابلویی سبز‌رنگ روی آن نوشته است فیلبند، و به سمت آن‌جا برانید. این روستا، آخرین روستای جنگل چلاو است که هرساله با پدیده اقیانوس ابرش، گردشگران زیادی را به دیدن این منطقه دعوت می‌کند.

آدرس فیلبند مازندران

استان مازندران، کیلومتر ۲۵ جاده هراز از آمل به پلور، فرعی روستای فیل بند

لوکیشن روستای فیلبند روی گوگل‌ مپ

سفر به فیلبند با ماشین شخصی

برای سفر به فیلبند با ماشین شخصی، باید از طریق بزرگراه تهران-پردیس از شهر رودهن خودتان را به خروجی جاده هراز برسانید. سپس به سمت جنگل‌های الیمستان و روستای پرن بروید و وارد مسیر فرعی جاده فیل بند شوید. بعد از گذشتن از روستاهای پاشاکلا و سنگچال بالاخره به روستای فیلبند می‌رسید.
فاصله تهران تا فیلبند به‌طور‌کلی ۱۷۰ کیلومتر است اما به‌دلیل جاده پر‌پیچ‎‌وخمی که دارد رسیدن به آن‌جا تقریبا ۵ ساعت زمان می‌برد.
مسیر دسترسی به فیلبند

عکس از سایت: Itto

اما اگر می‌خواهید از سمت شمال شرقی ایران و یا مشهد به فیل بند مازندران سفر کنید می‌توانید ابتدا به‌ترتیب به شهر‌های ساری، بابل، آمل بروید و در نهایت به این منطقه برسید؛ اگر هم از سمت شمال غرب ایران می‌خواهید سفرتان را آغاز کنید باید به‌ترتیب از شهر‌های رشت، آمل خودتان را به فیلبند شمال برسانید.

تور فیلبند علی بابا

یکی از راه‌های دیگر سفر به فیل بند این است که گروهی و همراه با تور‌های گردشگری به آن‌جا بروید، بستگی به استراحت بین جاده‌ای یا سبک گردشگری توری که با آن همسفر شده‌اید ممکن است بیشتر از ۵ ساعت هم در‌راه باشید. علی بابا می‌تواند با ارائه تورهای گردشگری و طبیعت‌گردی متنوع به ارتفاعات فیلبند، تجربه شیرینی از سفر را در اختیارتان قرار می‌دهد.
اسب های آزاد و وحشی منطقه فیلبند

عکس از سایت: Kindiran

گزینه پرچالش پیاده‌روی و طبیعت‌گردی هم برای رفتن به فیل بند وجود دارد. شما می‌توانید از روستاهای اطراف، با کمک یک راهنمای محلی و تجهیزات کافی به سمت این منطقه حرکت کنید اما باید حواستان باشد که این کار حسابی زمان‌بر خواهد بود.
جاهای دیدنی شمال

عکس از سایت: Itto

و نکته خیلی مهم این است که به یاد داشته باشید چه با خودروی شخصی سفر می‌کنید یا تورهای گردشگری، حتما آب‌و‌هوا را از قبل بررسی کنید. حتما باید بهترین زمان سفر به فیلبند را در نظر بگیرید، در روزهای آفتابی سفر خود را آغاز کنید و در‌کل دور ۶ ماه آخر سال را برای سفر به فیل بند خط بکشید!
مسیر فرعی فیلبند، جاده‌ای کوهستانی و پر پیچ‌وخم است و تردد در این مسیر، در فصل‌های پاییز و زمستان با بارندگی برف و باران، بسیار خطرناک است.

فاصله شهرهای مهم با روستای فیلبند مازندران

در این قسمت می‌توانید فاصله فیلبند تا شهر‌های اطراف را ببینید:
 • فاصله تهران تا فیلبند: حدود ۱۷۰ کیلومتر
 • فاصله آمل تا فیلبند: حدود ۵۷ کیلومتر
 • فاصله ساری تا فیلبند: حدود ۲۶ کیلومتر
 • فاصله نور تا فیلبند: حدود ۱۰۴ کیلومتر
 • فاصله شیرگاه تا فیلبند: حدود ۱۲۴ کیلومتر
 • فاصله بابلسر تا فیلبند: حدود ۹۵ کیلومتر
 • فاصله چمستان تا فیلبند: حدود ۷۵ کیلومتر
 • فاصله نمک آبرود تا فیلبند: حدود ۱۷۷ کیلومتر

فاصله فیلبند تا دریا

نزدیک‌ترین ساحل به منطقه فیلبند، ساحل محمودآباد است که حدودا ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

آب ‌و‌ هوای فیلبند چگونه است؟

فیل بند روستایی است که در ارتفاعات قرار گرفته، دلیل این همه مه و دریای ابر هم اطراف این روستا به همین خاطر است که هم رطوبت هوا بالاست و هم نسبتا سرد و خنک است و به شکل ابر در‌آمده‌اند. اما در چهار فصل سال آب‌و‌هوا چه فرقی دارد؟
آب‌وهوای فیلبند

عکس از سایت: Itto

آب ‌و‌ هوای فیلبند در بهار و پاییز متنوع، بارانی و خنک و همچنین بسیار برای سفر مطبوع است. اما جالب است بدانید در نیمه تابستان، شب‌های این منطقه آنقدر سرد می‌شود که باید کنار بخاری یا زیر چند لایه پتو شب را به صبح برسانید. از اوایل پاییز، آب‌و‌هوای روستای فیلبند بیشتر سرد و بارانی می‌شود. حتی در فصل‌های سرد سال معمولا محلی‌ها هم بارو‌بندیل زندگی خود را جمع می‌کنند و به قشلاق کوچ می‌کنند.
فیلبند زیبا

عکس از سایت: Itto

هواشناسی فیلبند قبل از سفر

یکی از مهم‌ترین مسائل که باید قبل از سفر به فیل بند مدنظر داشته باشید آب‌وهوای منطقه است. ویژگی اساسی روستای فیل بند و هوایش اینست که اصلا قابل پیش‌بینی نیست. علاوه‌بر غیرقابل پیش‌بینی بودن هوا، گاهی‌اوقات سرما حتی در تابستان هم بیش‌از حد تصور است. با این‌حال اگر مسئله حرکت در روزهای آفتابی تابستان را مد نظر داشته باشید و هواشناسی فیلبند را از قبل چک کنید، احتمالا مشکلی برایتان به وجود نمی‌آید.

بهترین زمان سفر به فیلبند مازندران

ممکن است تا این‌جا برایتان سوال شده باشد حالا بهترین فصل سفر به فیلبند و بازدید از جاهای دیدنی فیلبند چه زمانی است؟ من به شما می‌گویم فیلبند در تابستان، در بهترین حالت خودش است، چرایش را در تیترهای بعد توضیح می‌دهم.
روستاهای حوالی تهران

عکس از سایت: TripAdvisor

درست است که در شش ماه دوم سال عملا روستای فیل بند خالی از سکنه می‌شود اما در شش ماه اول سال این منطقه یکی از مناطق توریستی و گردشگری پر‌طرفدار است که به‌نوعی مخصوصا روزهای آخر هفته و در تعطیلات غلغله می‌شود. پس اگر دنبال سفری آرام و بی‌دردسر هستید با هزینه کم‌تر هستید، حتما وسط هفته را برای سفر انتخاب کنید که هم راحت‌تر جای اقامت پیدا کنید و هم ارزان‌تر باشد.

سفر به فیلبند در بهار

حتما تا این‌جا با آب‌و‌هوای سرد فیل بند آشنا شده‌اید، اما نگران نباشید! از اواسط فصل بهار تا ابتدای فصل پاییز، روستای ییلاقی فیلبند، آب‌و‌هوای مطلوبی دارد. البته یادتان باشد که فیل بند روستای چهارفصل است و ممکن است یکدفعه هوا سرد و غیرقابل‌پیش‌بینی شود.

روستای فیلبند در تابستان

فیلبند در تابستان نسبت به جاهای دیگر در شهرهای شمالی ایران که عموما مرطوب و شدیدا گرم هستند، خنک‌تر و سرد‌تر است. پس با اطمینان می‌توان گفت که بهترین فصل سفر به فیلبند، تابستان است. البته باید در نظر داشته باشید که در این فصل، گردشگران زیادی به این منطقه سفر می‌کنند و ممکن است شلوغ باشد.
در آغوش ایرها

عکس از سایت: TripAdvisor

رفتن به فیلبند در پاییز

در فصول سرد سال یعنی از اواسط پاییز آنقدر آب‌و‌هوا در فیل بند سرد می‌شود که حتی خود روستایی‌ها نیز همه چیزشان را جمع می‌کنند و از آن‌جا می‌روند. پس حتی اگر در این زمان بخواهید به این منطقه سفر کنید شاید کمتر کسی را در فیل بند که راهنمایتان باشد ببینید!

سفر به فیلبند در زمستان

با توضیحاتی که از پاییز این منطقه دادیم، دیگر به‌راحتی می‌توان زمستانش سردش را تصور کرد: سرمای استخوان‌سوز. در این برهه از سال، معمولا کسی در روستا اقامت نمی‌کند. اگر بخواهیم رک و پوست‌کنده با شما صحبت کنیم باید بگوییم که لطفا بیخیال زمستان فیلبند مازندران شوید.

اقامت در فیلبند مازندران

حالا که گفتیم فیلبند کجاست و چگونه باید به این منطقه برسیم، وقتش رسیده به این سوال جواب بدهیم: در سفر به فیلبند کجا اقامت کنیم؟ برای اقامت در فیل بند، هتل یا اقامتگاه مخصوصی وجود ندارد و شما می‌توانید برای اقامت خانه‌های محلی را اجاره کنید اما حواستان باشد که در مواقعی از سال که گردشگر در آن‌جا زیاد است ممکن است خیلی سخت‌تر بتوانید جایی برای ماندن پیدا کنید، مگر آن‌که اهل کمپ کردن و ماندن در طبیعت باشید. یادتان باشد که حتما لباس گرم داشته باشید چرا که حتی شب‌های تابستانی فیل بند نیز سرد و خنک است.
امکانات رفاهی فیلبند

هکس از سایت: Itto

علاوه‌بر تمامی این گزینه‌ها، یعنی اجاره کردن خانه‌های محلی و بوم‌گردی و کمپینگ در طبیعت، یک تکیه معروف در فیل بند وجود دارد به نام «تکیه غرب» که می‌توانید از متصدی آن یک اتاق اجاره کنید و شب را آن‌جا سپری کنید. امکانات اتاق‌های این تکیه معمولا محدود است و مانند خانه‌های قدیمی روستا با یک چراغ علاء‌الدین و گرد‌سوز فضا را گرم می‌کند. سرویس بهداشتی نیز مشترک است و در حیاط قرار دارد. البته در سفر به روستای فیلبند و اسکان در خانه‌های محلی یا اقامت در تکیه غرب، بهتر است به محدودیت امکانات در فیل بند توجه داشته باشید. یادتان باشد حتما در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنید و به‌قدر نیاز مصرف کنید چون به دلیل زیر‌ساخت‌های ضعیف این منطقه، کمی مصرف بیشتر ممکن است باعث قطعی آب یا برق شود.

اجاره ویلا در فیلبند

همانطور که گفته شد فیل بند شهری میان ابرهاست. ارتفاع، کوه، درخت، ابر، سرسبزی و در یک کلام اینجا طبیعت حرف اول را می‌زند. یکی از ویژگی‌های فیلبند مازندران اینست که این شهر پر از خانه‌های بوم‌گردی‌ست. اگر تجربه بوم‌گردی داشته باشید خواهید دانست که اجاره یک اتاق یا خانه از بومی‌ها خصوصا خانه‌ای که به رسم مردم ساخته شده و فضای طبیعت روستا را حفظ کرده چه حس‌وحال خوبی دارد.
محلی ها در منطقه

عکس از سایت: travelStyle

اجاره کلبه چوبی در فیلبند مازندران هم یکی از گزینه‌های پرطرفدار بین گردشگران است. در این منطقه، گزینه‌های زیادی برای اجاره وجود دارد که پیشنهاد می‌کنم حتما قبل از سفر آن‌ها را رزرو کنید، زیرا ممکن است ظرفیت خانه‌های روستا پر شده باشد.

چادر زدن در فیلبند

یکی از بهترین نقاط استان مازندران که باب کمپ‌های شبانه و طبیعت‌گردی است روستای فیل بند است. کلا این روستا را ساخته‌اند برای اینکه در جنگل یا طبیعت بکرش شب تا صبح در چادر باشی و با تجربه لذت بخش زندگی طبیعی آن‌هم در ارتفاعات هم آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنم برای کمپ در فیلبند دو مسئله را رعایت کنید اول اینکه زمانتان را طوری تنظیم کنید که صبح یا ظهر به محل استراحت برسید و تا نور هست با محیط کمپ خود آشنا شوید. مورد دوم هم تجهیزات کمپ خصوصا لباس گرم است.
لازم است به این موضوع هم اشاره کنم که درصورت کمپ در فیلبند مراقب محیط طبیعی اطرافتان هم باشید. در روشن کردن آتش یا خاموش کردن آن، خصوصا شب مراقب باشید تا آتش به طبیعت این محیط بکر سرایت نکند.

امکانات فیلبند

روستای فیلبند در استان مازندران امکانات رفاهی کلیدی از جمله آب لوله‌کشی، رستوران و سوپرمارکت دارد. در ضمن شما می‌توانید برای استفاده از سرویس بهداشتی، اجاره اتاق و… به مسافرخانه‌ها یا تکیه‌ موجود در روستا سر بزنید. یکی از محدودیت‌های اصلی در امکانات روستای فیل بند، کمبود آب در دوران شلوغی و فصل تابستان است. بنابراین باید حواستان باشد که ممکن است چند ساعت در شبانه‌روز آب قطع باشد.
بهترین زمان بازدید از فیلبند

عکس از سایت: travestyle

برای شکم‌گردی و تجربه خوشمزه‌ای از سفر به فیل بند نیز به شما پیشنهاد می‌کنم حتما از ترشیجات و لبنیات و محصولات خانگی اهالی روستا خرید کنید و میل کنید. این طعم‌های لذیذ از آن دسته طعم‌هایی است که حتی در جاهای دیگر در شمال کشور تجربه‌اش نخواهید کرد.

برای سفر به فیلبند چه وسایلی با خودمان ببریم؟

وسایل موردنیاز برای سفر به جنگل ابر فیلبند به این موضوع بستگی دارد که قصدتان کمپینگ در فیلبند باشد یا اقامت در خانه‌های محلی فیل بند. اما به‌طورکلی می‌توانید تجهیزات زیر را برای سفرتان در نظر بگیرید:
وسایل و تجهیزات موردنیاز

عکس از سایت: Itto

 • لباس گرم: می‌دانیم که فیل بند شب‌های سردی دارد، فرقی هم ندارد در کدام فصل از سال باشیم. آب‌و‌هوای آن نیز غیر‌قابل پیش‌بینی است پس حتی اگر سفر به فیلبند در تابستان را انتخاب می‌کنید، حتما لباس بارانی و یک دست لباس گرم همراه داشته باشید.
 • کفش مناسب پیاده‌روی: مسیر فیلبند و کوچه‌پس‌کوچه‌های روستایی‌اش علاوه‌بر آن همه زیبایی، شیب‌دار و کوهستانی است، پس حتما به کفشی مناسب نیاز دارید که مراقب پاهایتان باشد.
 • تجهیزات طبیعت‌گردی و کمپ: وسایل و تجهیزات ضروری دیگر برای یک سفر با تم طبیعت‌گردی می‌تواند پاور‌بانک، کرم ضد آفتاب، چراغ قهوه به‌همراه باطری اضافی، کلاه و عینک مناسب، آب و خوراکی کافی، تجهیزات کوهنوردی و حتی کیسه‌خواب و چادر شب و اجاق مسافرتی برای کمپینگ باشد.
 • نقشه آفلاین: نقشه آفلاین یا جی پی اس برای مواقع ضروری همراه داشته باشید زیرا ممکن است اینترنت قطع شود یا راهنمای محلی همراهتان نباشد.
جاذبه های گردشگری شمال فیلبند

عکس از سایت: Itto

جاهای دیدنی فیلبند کجاهاست؟

ممکن است با همه این توصیف‌هایی که تا این‌جا بیان کردیم فکر کنید همه جاهای دیدنی فیلبند همین طبیعت بکر و زیبای جنگلی‌اش است اما واقعیت این است که اگر عکس جاهای دیدنی فیلبند را ببینید متوجه خواهید شد که این منطقه چند جای جذاب، خوراکِ گردشگری هم دارد که قصد داریم به شما معرفی‌شان کنیم:
جاذبه‌های طبیعی تماشایی فیلبند

عکس از: سایت Itto

قله اندوار از جاهای دیدنی فیلبند

اندوار روستایی در منطقه فیلبند است که در همان ارتفاعات بلند قرار گرفته و آب‌و‌هوایش در تابستان، گرم و مرطوب و در زمستان، معتدل و مرطوب است. باید حواستان باشد که این قسمت از ارتفاعات فیلبند جاده‌ای خطرناک دارد اما طبیعت آن بسیار زیبا و دیدنی است.
چای ذغالی کنار هوای خوش

عکس از: سایت Saadatrent

از دو راه جنگل و کوهستان می‌توان به قله اندوار رسید اما در‌کل اندوار چه مناطقی را در‌بر‌گرفته که ممکن است حتی اسمشان به گوشتان خورده باشد؟ مناطقی مانند سیاه بیشه، زرشک او، یخار کوه، لث، دره لوی آقا، دز گردنه، لاکوه (لارکوه)، بزرگ کلاه، جنگی دره، هزار خال، ناردشت، بزرودشت و غیره جزو منطقه اندوار استان مازندران محسوب می‌شوند.

جنگل چلاو، طبیعت فیلبند شمال زیر ذره‌بین

جنگل چلاو یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی فیلبند است که همچنین یکی از رویایی‌ترین جنگل‌های شمال ایران محسوب می‌شود. جنگل چلاو در محدوده جنگل‌های هیرکانی قرار دارد و این یعنی جزو باستانی‌ترین جنگل های دنیا روی زمین به‌شمار می‌رود.
جنگل چلاو فیلبند

عکس از: سایت Tripadvisor

پوشش گیاهی جنگل چلاو عمدتا از درختان سرخدار، بلوط، راش، ممرز و انجیلو است و نکته خیلی خیلی جذاب این است که اگر اواخر شهریور‌ماه به این منطقه سفر کنید و به جنگل چلاو بروید می‌توانید از زیبا‌ترین رویداد طبیعی دنیا یعنی گاوبانگی لذت ببرید.

گاوبانگی چیست و چطور آن را ببینید؟

گاوبانگی یا آن‌طور که مازنی‌ها به آن «گوگوره» می‌گویند، فصل جفتگیری مارال ها (گوزن قرمز شمالی) و غرش مارال‌های نر برای جلب توجه ماده‌ها است. البته برای دیدن چنین رویداد طبیعی‌ای لازم است یک محیط‌بان یا راهنمای محلی همراهتان باشد. اگر گذرتان به اقامتگاه عمو پیر‌طاهر در منطقه چلاو افتاد می‌توانید همراه با عمو پیر‌طاهر که راهنمای محلی است، در اواخر شهریور‌ماه به تماشای گاوبانگی بنشینید و یکی از خاص‌ترین لحظه‌ها را در طبیعت قله فیلبند تماشا کنید.
شب و غروب زیبا

عکس از: سایت Saadatrent

چشمه لار در روستای فیل بند

چشمه‌های زیادی در روستای فیل بند مازندران وجود دارند که جزو جاهای دیدنی فیل بند نیز به حساب می‌آیند اما چشمه لار از آن دسته چشمه‌هایی است که ارزش یک‌بار دیدن را دارد. آب جاری در چشمه لار، معدنی است و خاصیت درمانی دارد؛ مثلا برای درد‌های کلیوی خیلی مفید است. از مواد معدنی موجود داخل آب این چشمه که استخوان‌های بدن را تقویت می‌کند، فلوئور است. تصور کنید محلی‌ها و مردم روستا وقتی از آب این چشمه سال‌های سال نوشیده‌اند چقدر سلامت و قوی هستند!
شب های منطقه زیبای مازندران

عکس از: سایت Itto

روستای سنگچال

روستای سنگچال یکی دیگر از جاهای دیدنی فیل بند است که سراسر با کلبه‌های چوبی پوشیده شده. این کلبه‌ها روی زمین سبز سنگچال ساخته شده‌اند و دام‌ها اطراف این کلبه‌ها مشغول چرا هستند که همین منظره‌ای بسیار تماشایی از روستای سنگچال برای ما می‌سازد.
روستای سنگچال

عکس از: سایت Itto

حتی مردم روستای سنگچال نیز آداب‌و‌رسوم خاص خود را دارند و در جشن‌های بومی خود، لباس‌های محلی و رنگارنگ خود را می‌پوشند و مراسم خود را برگزار می‌کنند. شغل اکثر اهالی روستا دامپروری است و با فروش محصولات دامی و لبنیات زندگی خود را می‌گذرانند. عموما زنان روستا به درست کردن صنایع دستی مشغولند و بخشی از درآمد این روستاییان نیز از فروش این صنایع دستی در جشنواره‌های مخصوصی است که اواخر مرداد‌ماه در این منطقه برگزار می‌شود.
روستای سنگچال

عکس از: سایت Itto

امامزاده یحیی و امامزاده قاسم در فیل بند مازندران

روستای سنگچال مانند بسیاری از روستاهای شمال کشور، امامزاده‌ای دارد که به آن امامزاده یحیی می‌گویند و مسیر دسترسی بسیار سختی هم دارد. به‌طوری‌که اگر می‌خواهید به این روستا بروید حتما باید حواستان باشد که گم نشوید یا با یکی از اهالی روستا به‌عنوان راهنما بروید.
امامزاده یحیی و قاسم

عکس از: سایت Namnamak

کوه‌های جنوبی فیل بند که به شهر بابل می‌رسند، میزبان امامزاده معروف دیگری هستند که از جاهای دیدنی فیل بند و مناطق زیارتی آن محسوب می‌شود. برای رسیدن به امامزاده قاسم باید از مسیری طولانی و پر‌فراز و نشیب عبور کرد و همین باعث می‌شود باز شما به یک راهنمای محلی برای رفتن به آن‌جا نیاز داشته باشید. حتی در کنار امامزاده قاسم اقامتگاهی تاسیس کرده‌اند که گردشگران زیادی نیز برای اقامت، زیارت و طبیعت‌گردی آن‌جا را انتخاب می‌کنند.
خونه های روستای کوچک

عکس از: سایت Itto

فیل بند و روستای ابری امکان ندارد در ایران زندگی کنید و تا‌به‌حال به طبیعت سبز و زیبای مازندران پا نگذاشته باشید و سفر نکرده باشید! یکی از جاذبه‌های بکر و زیبای طبیعت مازندران که در قسمت شرقی این استان قرار دارد و به همین خاطر به تهران هم خیلی نزدیک‌تر است، روستای فیل بند و ارتفاعات جذاب آن‌جاست.
معرفی کلی فیلبند

عکس از: سایت Itto

سفر به این روستای زیبا در مازندران، مثل سفر کردن در خواب است چون شما را تا بالای ابر‌ها می‌برد و شما ابر‌ها را هر‌روز زیر پای خود می‌بینید که می‌رقصند! شاید فکر کنید این یک تعریف یا استعاره است اما باید بگویم که اینطور نیست، واقعا ابر‌ها آن‌جا هستند و به همین علت آن‌جا را به روستایی که ابر‌ها زیر پا قرار می‌گیرند می‌شناسند.

فیلبند یعنی چه؟ و چرا به بام مازندران فیلبند می‌گویند؟

در‌واقع نام اصلی این روستا فِلبَند است؛ البته برخی به اشتباه به این روستا فیلوند هم می‌گویند! در گویش مازندرانی «فِل» به معنای خستگی و «بَند» هم به معنای بندآمدن و نتوانستن است.  خیلی جالب است که چطور این دو کلمه در کنار هم می‌توانند خستگی از بالا رفتن از ارتفاعات فیلبند را به ذهن تداعی کنند و انگار که اهالی این روستا هم آنقدر این خستگی را حس می‌کردند  و رفت‌و‌آمد برایشان دشوار بوده که باعث شده اینطور اسمش را نامگذاری کنند!
چرا فیلبند

عکس از: سایت Saadatrent

پس بیخود نیست که به روستای فیل بند بام مازندران نیز می‌گویند و حتما قدیم‌تر‌ها نیز رفت‌و‌آمد به این منطقه بسیار سخت‌تر و دشوار‌تر از امروز بوده است.

جمعیت روستای فیلبند

جمعیت روستای فیل بند بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، کمتر از سه خانوار بوده است. اهالی این منطقه معمولا در ماه‌های گرم سال به این روستا سفر می‌کنند. این روستا به خاطر سرمای شدید، در زمستان خالی از سکنه می‌شود.

گونه‌های گیاهی و جانوری در فیلبند چیست؟

فیل بند مانند هر طبیعت سر‌سبز و کوهستانی دیگری گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی متنوعی دارد. جاندارانی مثل پلنگ، خرس، گرگ، شغال، راسو، خارپشت، شوکا، گاومیش، گراز، خرگوش و پرندگانی مانند قرقاول، شاهین و یا حتی گونه‌های جانوری در‌حال انقراض که بیشتر به‌خاطر شکار بی‌رویه در این مناطق رو به انقراض رفته‌اند، در قله فیلبند زندگی می‌کنند.
گونه‌های جانوری و گیاهی

عکس از: سایت Tripadvisor

و اما پوشش گیاهی فیل بند به‌خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش که بین دامنه البرز و دریای خزر قرار گرفته بسیار غنی و متنوع است، درختانی مانند افرا، کندس، ممرز، ولیک و غیره در شرق، شمال و قسمت غربی فیل بند رشد کرده‌اند. در قسمت جنوبی نیز عمدتا درختچه‌ها و بوته‌های زرشک که بسیار لذیذ، ترش و آبدار هستند عمده پوشش گیاهی طبیعت فیل بند را تشکیل می‌دهند.
گونه‌های جانوری و گیاهی

عکس از: سایت Itto

اما درختان این منطقه، قصه دردناک‌تری دارند و کاش همه‌اش به زیبایی طبیعت و سرسبزی بی‌مثالش ختم می‌شد، اما به‌دلیل این‌که فاصله فیل بند با فضای شهرهای مازندران و اطراف نسبتا بیشتر است، قاچاق چوب و قطع بی‌رویه درختان نیز این روز‌ها باعث به خطر افتادن طبیعت فیل بند شده است.
گونه‌های جانوری و گیاهی

عکس از: سایت Travestyle

عکاسی در فیلبند بام مازندران

مگر می‌شود به بام مازندران پا گذاشت در دل ابرها قدم زد و تصویری از آنجا ثبت نکرد. فیل بند یکی از بهترین لوکیشن های طبیعی برای عکاسی است. دوربین حرفه‌ای و موبایل هم تفاوتی ندارد روی قله کوه‌ها جایی که ابرها زیرپای شماست، فکر نکنم کسی خیلی به کیفیت تصویر دقت کند. اگر به عکاسی در این منطقه علاقه‌مندید، چند لوکیشن مثل جنگل‌ ابر فیلبند، روی تپه‌های سبز آن منطقه و قله کوه‌ها یا کنار دره ابر را حتما از دست ندهید.

عکس جاهای دیدنی فیلبند

می‌خواهیم کمی در این نوشته، قبل از آن‌که حتی پایمان را به فیل بند برسانیم کمی با‌هم به آن‌جا سفر کنیم، روی خاک نرم و تازه و باران‌خورده‌اش قدم برداریم، درختان سر به فلک کشیده جنگل ابر را ببینیم که تا ابر‌ها رسیده‌اند و صدای آواز پرندگان با همدیگر سمفونی زیبایی از جانِ طبیعت به گوش می‌رساند. انگار که می‎شود تا خود ابر‌هایی که مانند پنبه به هم چسبیده‌اند به پرواز در‌آمد.
گشتی در جاهای دیدنی مازندران

عکس از: سایت Itto

بوی آتش دودکش خانه‌ها و هیزم در فضا پیچیده و هر‌چه به روستا نزدیک‌تر می‌شویم صدا‌ها و رنگ‌های بیشتری می‌بینیم. ماشین‌هایی که در جاده می‌روند و می‌آیند، بوی نان در فضای مرطوب سرسبز جنگلی پیچیده و بیشتر از هر وقتی روح را تازه می‌کنند. تصور کنید که هر‌چهار‌فصل سال، فیل بند علاوه‌بر همه این‌ها رنگ تازه‌ای هم به خود می‌گیرد. بهار پر از شکوفه‌های خوشرنگ زرشک می‌شود، در تابستان سرسبزی و جوانی طبیعت آواز سبزی و طراوت سر می‌دهد و در پاییز درختان قرمز و نارنجی و زردش مانند یک بوم نقاشی می‌شود که همیشه تاج ابر‌ها را بالای سر خود گذاشته است.
زیبایی های طبیعت بکر شمال

عکس از: سایت Itto

ویدیوی طبیعت فیلبند

مراقب دریای ابری فیل بند باشیم!

فکر می‌کنم کمتر کسی باشد که فکر سفر به شمال کشور و کرانه دریای خزر را داشته باشد و با فیل بند شمال هم آشنا باشد اما به آن‌جا سفر نکند! چطور می‌شود طبیعت زیبای این منطقه را دید و شنفت، ابر‌هایی را دید که مانند داستان جک و لوبیای سحرآمیز انگار که این روستا را از بقیه دنیا جدا کرده‌اند، به آسمان برده‌اند و زیر پاهای تماشاچیان طبیعت فیل بند قرار داده‌اند و دل آدم برای یک سفر ماجراجویانه و رویایی به آن‌جا پر نکشد!
فیلبند کجاست؟

عکس از: سایت Itto

البته ما همه زیبایی‌ها و خوبی‌های طبیعت منطقه را گفتیم، پس ما نیز به‌عنوان مسافر، گردشگر و طبیعت‌گرد کوچکترین و کمترین وظیفه‌ای که در قبال زیبایی‌ای که این منطقه به ما می‌بخشد داریم این است که طبیعتش را آلوده نکنیم، شکار نکنیم، آتش روشن نکنیم و حتی هوس ساختن ویلا و نابود کردن زمین‌های تاریخی و باستانی‌اش را به سر راه ندهیم. این کمترین کاری است که می‌توانیم برای جاودانه کردن این زیبایی الهی انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید