اگر میخواهید به سرعت اقامت فرانسه و پاسپورت فرانسه را همراه خانواده دریافت کنید،با اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی، همراه نیلگام سفر باشید.

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا کشور فرانسه نیز همانند دو کشور دیگر حوزه شنگن یعنی اسپانیا و یونان دارای طرح گلدن ویزا و روش های سرمایه گذاری و اقامت از طریق خرید ملک است و یا اینکه فاقد چنین طرحی بوده و این موضوع شایعه ای بیش نیست!

در جواب باید به شما بگوییم که امکان خرید ملک در کشور فرانسه برای شهروندان خارجی و غیرمقیم وجود دارد، اما انجام این کار تضمین کننده دریافت کارت اقامت اروپا و اخذ ویزای شنگن نبوده و تنها شما را به یک دارنده ملک در کشور فرانسه تبدیل می کند.

به بیانی دیگر، اگر تنها می خواهید تا با خرید ملک در این کشور، ویزا و اقامت فرانسه را دریافت کنید، سخت در اشتباه هستید و بهترین گزینه پیش روی شما اقامت تمکن مالی در فرانسه است.

گزینه ای قانونی و تضمین شده که می تواند در مدت زمان کمی منجر به اخذ کارت اقامت قابل تمدید فرانسه و حوزه شنگن برای شما و اعضای خانواده شده و در نهایت به سایر امور قانونی نظیر افتتاح حساب بانکی بین المللی، خرید ملک در فرانسه و ثبت نام رایگان فرزندان در موسسات آموزشی این کشور منتهی شود.

برهمین اساس، اگر مایل هستید تا به عنوان یک شهروند ایرانی و غیراروپایی برای اقامت فرانسه و خرید ملک در این کشور اقدام کنید، با ما همراه باشید تا در ادامه جزئیات کاربردی و مفیدی را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط اخذ اقامت در فرانسه

با درک این موضوع که خرید ملک در فرانسه به تنهایی موجب صدور ویزای اروپا و کارت اقامت شنگن نمی شود، باید اول به سراغ روش مناسب اخذ ویزای شنگن و کارت اقامت این کشور رفته و در مرحله بعدی به سراغ کارهای دیگری مثل خرید ملک در کشور فرانسه برویم.

گزینه های متداول پیش روی شما برای اخذ ویزای شنگن فرانسه و حضور در این کشور شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و اخذ اقامت از طریق تمکن مالی می شود.

همانطور که در مطلب “چرا فرانسه را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنیم” به توضیح این موضوع به طور کامل پرداختیم، شما می توانید با اخذ نامه پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی فرانسه، برای یک بازه زمانی دو تا 6 ساله (بنابر مقطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و یا دکترا) به تحصیل کم هزینه و یا رایگان در کشور فرانسه پرداخته و با فارغ التحصیلی و اخذ ویزای جستجوی کار، برای مدت زمان بیشتری در این کشور اقامت داشته و با انجام کار تمام وقت و پرداخت مالیات، کارت موقت خود را به کارت اقامت دائم این کشور تبدیل کنید.

این روش کمی زمان بر بوده و از همان ابتدا موجب صدور ویزای بلند مدت و کارت اقامت دائم کشور فرانسه نمی شود، اما پس از گذشت چند سال، با پس انداز، افتتاح حساب بانکی و دریافت وام، امکان خرید ملک قانونی در این کشور برای شما وجود خواهد داشت.

گزینه در دسترس دیگر، مهاجرت کاری به کشور فرانسه است. در این روش نیز همانند دعوتنامه و پذیرش تحصیلی دانشگاه، شما نیاز به دعوتنامه کاری و یا همان جاب آفر کارفرما دارید تا بتوانید برای ویزای کار اروپا و حضور قانونی در کشور فرانسه اقدام کنید.

بر همین اساس، شما باید به دنبال موقعیت های شغلی در دسترس در بازار کار فرانسه رفته و با ارسال سوابق و رزومه کاری به شرکت های خارجی،نظر آنها را برای صدور جاب آفر جلب کرده و به دنبال اخذ ویزای کار از سفارت فرانسه باشید.

در صورت موافقت با درخواست شما، می توانید در کشور فرانسه حضور داشته و با عقد قرارداد کاری، کارت اقامت موقت و قابل تمدید دریافت کنید. شما می توانید در ابتدای حضور خود در فرانسه، اقدام به اجاره یک ملک کرده و با گذشت زمان و پس انداز مبلغی قابل توجه، اقدام به خرید ملک در این کشور نمایید.

خرید ملک در فرانسه نیاز به کارت اقامت دائم و حق شهروندی این کشور ندارد، اما در صورتی که متقاضی دارای سرمایه کافی نباشد، باید با کسب درآمد و استفاده از گزینه هایی نظیر وام دولتی و بانکی، در طولانی مدت به این مهم دست پیدا کند.

در نهایت، نوبت به گزینه محبوب و کم دردسر اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی می رسد، در این حالت، شما نیازی به تحصیل در دانشگاه و یا انجام کار در کشور فرانسه نداشته و می توانید در مدت زمان کمتری، اقامت ارزشمند اروپا و فرانسه را دریافت کنید.

با دریافت اقامت از طریق تمکن مالی در کشور فرانسه، مزایای زیادی از جمله امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی و خرید ملک قانونی در این کشور نصیب شما خواهد شد. به طور خلاصه، شرایط استفاده از این طرح شامل موارد زیر می شود:

 • داشتن حداقل 1300 یورو در آمد ثابت ماهیانه از منابع خارج از کشور فرانسه مثل سهام، حقوق بازنشستگی و یا اجاره خانه و مغازه (به ازای همسر و فرزند وابسته، مبلغ مشابهی به این میزان درآمد ماهانه اضافه می شود)
 • میزان حقوق سالانه متقاضی اصلی برنامه اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی باید طبق آخرین آپدیت سازمان SMIC برابر با حداقل 19.074 یورو باشد
 • برخورداری از پاسپورت معتبر و دارای حداقل یک سال اعتبار متقاضی
 • ارائه اجاره نامه معتبر از سوی متقاضی
 • ارائه یک سند شش دانگ املاک و مستغلات برای اثبات داشتن توانایی مالی لازم برای حضور بلند مدت در کشور فرانسه
 • ارائه نامه تمکن مالی بانکی و موجودی حساب ویزای شینگن
 • برخورداری از سابقه سفر شنگن
 • نبود هرگونه سابقه ریجکتی از کشورهای حوزه شنگن
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه گواهی تاهل در صورت ازدواج
 • اصل و کپی مدارک هویتی

در این روش استثنایی، نیازی به انتقال دارایی ها و سرمایه گذاری در صنایع مختلف کشور فرانسه نیست و در صورت اثبات کامل داشتن تمکن مالی کافی و توانایی مناسب پوشش هزینه های زندگی خود و خانواده در کشور فرانسه ( بدون نیاز به کار در بازار کار این کشور) امکان دریافت ویزای شنگن و اخذ اقامت فرانسه برای شما و اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) در کمترین زمان ممکن وجود دارد.

در نهایت، شما می توانید در قدم های بعدی خود، به راحتی برای خرید ملک در کشور فرانسه اقدام نمایید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که ویزای اقامت بلندمدت فرانسه از طریق برنامه تمکن مالی از نوع VLS-T است. این بدین معنی است که دارنده این نوع از ویزا و کارت اقامت تمکن مالی در کشور فرانسه مجاز به انجام کار تمام وقت و دارای حقوق در بازار کار این کشور نبوده و تنها می تواند به کارهای داوطلبانه و بدون حقوق مشغول شود.

از این رو، در صورتی که دارای تمکن مالی و مورد نظر در کشور فرانسه باشید، می توانید از برنامه اقامت از طریق تمکن مالی این کشور تحت شرایط زیر استفاده کنید:

 • اثبات داشتن بیمه خدمات درمانی بین المللی (خصوصی و یا انواع گزینه های PUMa)
 • اثبات داشتن محل اسکان موقتی و یا دائمی در کشور فرانسه(ارائه اجاره نامه با بازه مشابه با مدت اعتبار کارت اقامت و یا سند ملکی در این کشور)
 • اثبات داشتن شرایط حقیقی و حقوقی قانونی در کشور مبدا
 • برخورداری از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های فردی و اعضای خانواده همراه در کشور فرانسه (حداقل میزان تمکن مالی معادل با حداقل درآمد سالانه تعیین شده در کشور فرانسه یعنی 19.074 هزار یورو در سال است)
 • نامه تعهد برای کار نکردن در بازار کار این کشور

حداقل میزان خرید ملک در فرانسه

از آنجایی که خرید ملک در کشور فرانسه شرط صدور کارت اقامت و ویزای این کشور برای شهروندان خارجی نیست، حداقل و حداکثر بودجه ای نیز برای آن تعیین نشده و شما می توانید متناسب با بودجه و دارایی خود و یا وام بانکی که دریافت کرده اید، به دنبال خرید خانه و یا آپارتمان در شهرهایی نظیر مارسی، لیون و پاریس و یا شهرهای کوچک تر کشور فرانسه باشید.

همانند شرایط خرید خانه در کشور ایران که در هر شهر و منطقه و محله قیمت ملک و ارزش هر مترمربع متفاوت است، این مسئله در مورد فرانسه و شهر پرجنب و جوش پاریس نیز صدق کرده و سایر شهرهای کشور فرانسه و خانه های خارج از مرکز شهر از قیمت بسیار پایین تری برخوردار هستند.

اما برای این که بتوانید آمار بهتری در مورد بودجه مورد نیاز برای خرید ملک در کشور فرانسه از طریق برنامه تمکن مالی پیدا کنید، در ادامه جدیدترین آمار وب سایت wise در مورد قیمت تقریبی هر مترمربع آپارتمان در شهرهای محبوب فرانسه را در اختیار شما قرار می دهیم:

موقعیتقیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهرقیمت هر مترمربع در خارج از مرکز (حومه شهر)
پاریس13852 یورو10335 یورو
نیس63254725
آنتیب51254000
لیون51003057
تولوز46883043
نانت42882622
مون پولیه36602575
لیل32202540
مارسی32002530

اگر بخواهیم در مورد معادل مبلغ ریالی هر مترمربع در مرکز شهر پاریس فرانسه صحبت کنیم، در حال حاضر قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر پاریس با قیمت فعلی یورو (31650 هزار تومان) معادل 438 میلیون تومان و در حومه معادل 327 میلیون تومان به ازای هر متر است.

این در حالی است که قیمت هر مترمربع خانه در حومه شهر مارسی بسیار کمتر بوده و معادل با متری 80 میلیون تومان به قیمت ایران است.

اگر به فرض شما قصد خرید آپارتمانی 40 متری در حومه شهر مارسی فرانسه را داشته باشید، باید در حدود 100 هزار یورو پرداخت کنید، شما می توانید خانه خریداری شده را با حداقل 500 تا 600 یورو به طور ماهانه اجاره دهید و از این طریق کسب درآمد ارزی در این کشور نمایید.

یعنی با خرید یک آپارتمان 100 هزار یورویی (معادل تقریبی 3 میلیارد و 165 میلیون) در کشور فرانسه، امکان حداقل کسب درآمد ارزی 16 میلیونی در ماه را خواهید داشت.

بنابر قوانین دولتی کشور فرانسه، امکان خرید ملک برای شهروندان غیراروپایی و غیر مقیم این کشور وجود دارد، اما پروسه و مراحل پیچیده و زمان بری داشته و انجام آن از راه دور نیاز به یک نماینده و کارشناس معتبر و مجرب در کشور فرانسه و یا هماهنگی کامل با یک آژانس املاک دارد.

از این رو توصیه می کنیم که پیش از خرید ملک در کشور فرانسه، اول به فکر روش مهاجرتی خود به حوزه شنگن و اروپا باشید و با استفاده از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام، از میان گزینه های مهاجرت تحصیلی، کاری و یا تمکن مالی فرانسه، بهترین انتخاب را انجام داده و خود را برای زندگی در این کشور رویایی و پیشرفته اروپایی آماده نمایید.

باید به این نکته توجه کنید که معمولاً قیمت های اعلام شده املاک در کشور فرانسه به خریداران خارجی (از طریق آژانس های املاک) چیزی در حدود 8 درصد بالاتر از قیمت واقعی آن است. از این رو تحقیق و جستجوی شخصی و استفاده از همراهی و کمک مشاوران مجرب این امر می تواند تصمیمی مقرون به صرفه و منطقی برای شما باشد و تاثیر مثبتی در هزینه های شما داشته باشد.

با یک حساب سرانگشتی و ساده، با مبلغی بسیار مناسب صاحب ملک در فرانسه شده و علاوه بر امکان اجاره و کسب درآمد، می توانید از امکان دریافت اقامت فرانسه و سایر مزایای زیر برخوردار شوید. این یک گزینه برد- برد و فوق العاده استثنایی است که به هیچ عنوان تعلل در انجام آن جایز نیست.

مزایای اقامت فرانسه

 • امکان استفاده از بیمه پزشکی رایگان در فرانسه
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی در کشور فرانسه
 • امکان دریافت پاسپورت در صورت ثبت شرکت پس از سه سال
 • امکان دریافت وام بانکی در فرانسه در صورت ثبت شرکت
 • توانایی اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی
 • امکان سفر بدون نیاز به اخذ ویزای مجدد به 26 کشور حوزه شنگن (آلمان، اسپانیا، ایتالیا و غیره)
 • امکان ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی
 • تحصیل رایگان فرزندان در دانشگاه های دولتی و با کیفیت فرانسه (تحصیل در فرانسه)
 • سفر آزادانه و بدون نیاز به ویزای شنگن به کشورهای دیگر این حوزه
 • امکان اجاره ملک خریداری شده در فرانسه
 • نبود نیاز به حضور در فرانسه برای خرید ملک(برای طرح اقامت تمکن مالی حضور فرد در این کشور الزامی است)
 • امکان دریافت پاسپورت و حق شهروندی ارزشمند فرانسه

شما می توانید با دریافت کارت اقامت قابل تمدید این کشور، اقدام به ثبت یک شرکت تجاری نموده و با پرداخت مالیات و کسب درآمد تجاری و غیر مستقیم برای حداقل 3 تا 5 سال در فرانسه، برای حق شهروندی و پاسپورت فرانسه درخواست دهید.

توجه داشته باشید که در صورت عدم تمایل به ثبت شرکت، نیلگام پیشنهادات جایگزین فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد داشت.همچنین یکی دیگر از شرایط قبول درخواست پاسپورت و تابعیت فرانسه، داشتن مهارت ابتدایی زبان فرانسه در زمان درخواست (یعنی پس از سه سال از ثبت شرکت) خواهد بود. در صورت انجام امور ثبت شرکت، امکان فروش ملک نیز در هر زمانی برای شما وجود دارد.

مراحل اقامت در فرانسه

به طور کلی، پروسه دریافت اقامت از طریق خرید ملک در فرانسه برای شهروندان خارجی شامل موارد زیر می شود:

 • در مرحله اول، با خرید ملک در فرانسه (یا اجاره ملک یک ساله)، یک اقامت یکساله به صورت ویزای تایپِ D فرانسه به فرد داده می شود. اولویت اصلی با تمکن مالی و اثبات توانایی کافی پوشش هزینه های زندگی در کشور فرانسه، بدون نیاز به کار است.
 • پس از یک سال از صدور ویزای تایپ D، فرد متقاضی با تمدید اقامت خود، ویزای اقامتی را از تایپ D به کارت اقامتی یک ساله تبدیل می‌کند.
 • در هر سال، امکان تمدید این کارت برای یکسال دیگر برای فرد وجود دارد
 • با گذشت 5 سال از اقامت و زندگی فرد در فرانسه، متقاضی می تواند برای اقامت دائم فرانسه اقدام کرده و در صورت تمایل، ملک خود را در این کشور به فروش برساند.
 • متقاضیان می توانند در هر سال از حضور خود در فرانسه، برای ثبت شرکت در این کشور اقدام کرده و پس از گذشت 3 سال از پرداخت مالیات بر درآمد و کسب درآمد در فرانسه، برای اخذ پاسپورت و حق شهروندی این کشور اقدام کنند.(در صورتی که Carte de sejour را دریافت کرده باشید)

نکات مهم اقامت تمکن مالی در فرانسه

همواره این موضوع را به خاطر داشته باشید که طرح اصلی و قابل استفاده برای مهاجرت و اقامت در کشور فرانسه، از طریق تمکن مالی است و خرید ملک (یا اجاره ملک) در این کشور جزو شرایط مورد نیاز این طرح محسوب می شود.

از این رو، اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی خود و اعضای وابسته خانواده در این کشور (بدون نیاز به انجام کار در فرانسه) از اهمیت زیادی برخوردار بوده و حداقل و حداکثر ارزشی برای خانه اجاره ای و یا خریداری شده در کشور فرانسه تعیین نشده است. البته بهتر است که به ازای هر عضو از خانواده یک اتاق مجزا وجود داشته باشد، یعنی اگر خانواده شما از همسر و یک فرزند تشکیل می شود، بهتر است یک خانه حداقل دو خوابه را خریداری و یا اجاره کنید، اما اگر توان مالی کافی برای این کار را ندارید، اجاره یا خرید خانه یک خوابه نیز منع قانونی ندارد.

لازم به ذکر است که حداقل بودجه مورد نیاز برای خرید ملک در این کشور اروپایی 100 هزار یورو است و حداقل بازه زمانی اجاره نامه قانونی در این کشور 12 ماه خواهد بود. در کنار هزینه خرید و یا اجاره ملک در این کشور، متقاضیان طرح اقامت تمکن مالی کشور فرانسه، باید مبالغ زیر را به صورت دوره ای پرداخت نمایند:

 • هزینه صدور کارت اقامت اروپا (برای هرنفر) معادل با 180 یورو برای سال اول، 266 یورو برای سالهای بعدی است
 • هزینه های کنسولگری برای متقاضی برابر با 100 یورو است
 • صدور بیمه خدمات درمانی معتبر در حوزه شنگن برای هر متقاضی در هر سال از 300 یورو شروع می شود.

لازم به ذکر است که اعتبار کارت اقامت صادر شده برای شهروندان خارجی واجد شرایط طرح تمکن مالی در کشور فرانسه برابر با یک سال بوده و قابل تمدید است. این در حالی است که کارت اقامت اروپا برای کودکان 5 ساله است.

بنابر قوانین دولتی، کارت صادر شده برای فرزندان بالای 13 سال در این کشور تا زمان رسیدن سن وی به سن قانونی (18 سال) اعتبار دارد. عموماً متقاضیان بزرگسال می توانند با گذشت 5 سال از اقامت قانونی خود در کشور فرانسه برای کارت اقامت دائمی با اعتبار 10 ساله یا همان Carte de sejour درخواست دهند.

در صورتی که Carte de sejour را برای 10 سال داشته باشید، مالیات خود را به صورت منظم به دولت فرانسه پرداخت کرده باشید، امکان درخواست حق شهروندی فرانسه را خواهید داشت.

در یک جمع بندی کلی، اگر مایل به شرکت در طرح اقامت از طریق برنامه تمکن مالی در کشور فرانسه و مهاجرت به همراه خانواده به این کشور پیشرفته اروپایی هستید و از تجربه و اطلاعات کافی برای استفاده از این برنامه مهاجرتی استثنایی برخوردار نیستید، کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام، آماده ارائه مشاوره و خدمات تخصصی به شما بوده و بهترین گزینه های مهاجرتی را در اختیار شما قرار می دهند.